Rohemajandus

Kliimaeesmärkide saavutamise üks lahendus peitub maapõues

Roheline energia.Foto: Shutterstock

Valmis MKMi tellitud geotermaalse energia potentsiaali kaardistav uuring, millega selgusid piirkonnad, kus maapõueenergia võib sobida kaugkütteks.

„Otsime erinevaid variante, et tulevikus hoiaks meie toad soojad peamiselt roheenergia ning saaksime vähendada võimalikult palju süsinikku sisaldavate kütuste kasutamist. Ühe lahendusena näeme maapõueenergiat, mille kasutamise võimalused on Eestis praegu veel avastamisjärgus ning vajavad põhjalikku uurimist,“ rääkis majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Geotermaalenergia on kohalik energiaressurss, mida ei saa transportida kaugemale kui mõned kilomeetrid, seega peab tootmine peab toimuma tarbijate lähedal. MKMi tellitud uuringust selgus, et geotermaalset energiat kasutades on kaugküttel suurem potentsiaal toimida Ida-Virumaal Kiviõlist Narvani ning Harjumaal Maardust Koplini. Väljatoodud piirkondade potentsiaal on erinev, võimsused enamasti alates 30 kW kuni 10 MW. Lisaks võimalikele pilootprojektide asukohtadele toodi uuringus välja nendes piirkondades kasutamiseks sobilikud tehnoloogiad.

Uuring annab olulise lähtepunkti edasisteks tegevusteks maapõueenergia arendamise alal. Töö tulemusi arvesse on võimalik edasised tegevused suunata perspektiivsetele aladele, et tulevikus seal sobilik pilootprojekt ellu viia. Plaanis on teha edasisi detailsemaid uurimistöid ning täpsemaid kalkulatsioone projektide tasuvuse kohta.

Uuringu kokkuvõttega saab tutvuda Energiatalgute lehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.