Rohemajandus

Eestis katsetatakse päikesepaneele, mis toodavad energiat ka lumelt

Tehnikamaja katusel olevad uudsed paneelid. Foto: Maaülikool.

Eesti Maaülikooli Tehnikamaja katusele on paigaldatud katsetamiseks päikesepaneelid, mis erinevalt seni Eestis kasutuses olevast tehnoloogiast toodavad elektrit lisaks paneeliesiküljele ka tagumise küljega ja on tunduvalt kõrgema oodatava elueaga. Teadlaste eesmärk on välja selgitada, kas uuel tehnoloogial on Eesti oludes eeliseid ning kui pikk on tema kasutusaeg, vahendab Maaülikool.

Maaülikooli energiakasutuseõppetooli teadur Alo Allik selgitas, et pealtnäha ei erine uued paneelid seni nähtutest väga palju. Ainus erinevus seisneb selles, etfotoelektrilisedelemendid on paigutatud kahe lamineeritud klaastahvli vahele ning paneelil endal puudub raam. Küll aga on erinevus tehnoloogias. Nimelt töötavad klaastahvlite vahel olevad elemendid kahepoolsena, mis võimaldab elektrienergiat toota pikema ajaperioodi jooksul ning kasutada ka peegeldunud päikesekiirgust.

Arvestuslik võimsus paneeli esiküljel on 300 W ja tagaküljel 70 W. Talvisel ajal peaks paneel edukalt elektrienergiat tootma ka näiteks lumelt peegeldunud päikesekiirgusest. Kas see kõik ka nii on ning kas sedasorti paneelid tasuvad Eesti kliimas pareminiära kui nüüdseks tavapäraseks saanud ühepoolsed, seda teadlased mõõtma ja analüüsima asuvadki.

Andmete järgi võiks paneelil potentsiaali olla, tõdes Allik. Ehkki paneel ise maksab umbes kolmandiku rohkem võrreldes nn tavalise päikesepaneeliga, suudab taööpäevas kauem ja rohkem elektrit toota. Mis teeb seadme atraktiivseks, on ka tema oodatav eluiga. Tehasegarantii on 30 aastat, teoreetiline eluiga ulatub aga lausa 50 aastani. Aga nagu öeldud, kohalikes päikeseparkides kasutuselevõtu eel tuleb tehnoloogiat testida ning Eesti Maaülikooli tehnikainstituudis sellega tegeletaksegi.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses