Pärnu linna jõulupuust tehakse pärast pühi toonikut

Foto: Pixabay

Sel aastal Endla teatri ees kõrguv Pärnu linna jõulupuu ei lähe pärast pühi tavapärasele utiliseerimisele, vaid sellest valmistatakse mittealkohoolset toonikut.

Idee avalikust jõulupuust toonikut valmistada pärineb Saaremaa ettevõttelt OÜ Lahhentagge. See mõte tuli Lahhentagge eestvedajale ja tegevjuhile Maarit Pöörile pähe mullu ja siis tehti Kuressaare linnale ettepanek loovutada linna jõulukuusk tooniku valmistamiseks.

Jõulupühade järel tehakse toonikut juba nii Kuresaare kui Pärnu linna jõulupuudest. „Probleem on ju ilmne: pärast aastavahetust tekivad üle maakera mäed pruunidest, kuivanud jõulukuuskedest. Need jõulukuuskede surnuaiad on äärmiselt kurvad vaatepildid. Samas nii kaua kui kuused või nulud on veel rohelised, sobivad nad ideaalselt toonikute valmistamiseks. Eelmise aasta novembris taipasin, et linnade jõulukuused on sedavõrd suured, et nad ei jõua pühadeperioodil veel ära kuivada. Meie õnneks oli kodune Kuressaare linn valmis hetkega otsustama, et kuusele võiks teise elu anda,“ meenutab Pöör. Ka Pärnu linnaaedniku Anu Nurmesalu hinnangul on jõulupuu taaskasutamine millegi uue valmistamiseks teretulnud algatus.

Jõulupuust valmib mittealkohoolne toonik

Suvepealinna Iseseisvuse väljakut ehib praegu 12meetrine hõbekuusk ja Keskväljakul kõrgub harilik nulg. Kui Pärnust läheb toonikuks nulg, siis Kuressaarest kuusk. Lahhentagge pruulib mõlemast puust mittealkohoolsed toonikud, mida sobib kasutada nii kokteilide segamiseks kui limonaadina janu kustutamiseks.

Jaanuaris, kui Pärnu jõulupuude transpordi ja püstitamise eest vastutav osaühing Euro Cactus puud võtab, eemaldatakse nulult oksad ja viiakse Saaremaale, kus need tükeldatakse ja purustatakse ning valmistatakse tõmmis. Kasutusse lähevad nii okkad kui väiksemad oksad. „Tõmmise saadame enne tootmise alustamist ka laboratooriumisse, et saada kinnitus okste kasutuskõlblikkusest. Kui kõik on korras, alustame tootmisega. Lisame joogile mõned ained, nagu näiteks punase kiinapuukoore, mis on keskseks tooraineks kõigis maailma toonikutes,“ kirjeldab Pöör.

Teatri ees seisvast harilikust nulust saab hinnanguliselt 50 000 pudelit toonikut. Joogi nimeks saab praeguste plaanide kohaselt „Pärnu Jõulupuu 2019“.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.