Raha tahad saada? Kolm liiki prügi, mille äraviimise eest sulle peale makstakse

Foto: Pixabay

Mõtle, kui äge oleks, kui prügi äraviimise eest ei peaks sina sentigi maksma, vaid hoopis sulle laotaks selle loovutamise eest tugrikud otse peo peale? See oleks tore unistus, kuid võibolla paneks meid rohkem sortima. Me oleme jäätmete sortimises veel lapsekingades, seda näitab lihtlabane statistikagi.

Meie olmeprügist – kuhu meie meelest käivad ka pudelid, juhtmed, tühjad patareid ja katkine koduelektroonika – jõuab ümbertöötlemisse vaid neljandik, samas kui järgmisel aastal peab see mingi ime läbi moodustama juba poole…

Eestis on sellised kohad aga, kus sulle prügi äraviimise eest makstakse, täiesti olemas.

Taara

Taara äravedu on üldjuhul see koht prügisortimises, mida me juba teame, et selle eest saab teatavat tasu – pandimärgiga pudelid ja purgid saab viia tagastuspunktidesse, kus automaat väljastab kviitungi. Pea iga suurema poe juures on taara tagastuspunktid ning kviitungit saad poekassas maksevahendina kasutada või ka sularaha selle vastu.

Paljudes tagastuspunktides saad aga oma taararaha ka annetada näiteks lastele mõeldud tegevuste jaoks. Muidugi – kui käid Lätis alkoholi ostmas, siis neid pudeleid Eestis ära anda ei saa, kuid alati on variant järgmise Lätti mineku peal tühi taara Lätis ära anda. Kui aga mitte, siis tuleb klaastaara viia siin selleks ettenähtud konteinerisse, plasttaara ja plekkpurgid sortida pakendijäätmetesse. Taarapunktide asukohti saad uurida Pandipakendi kodulehelt.

E-jäätmed ehk elektroonika ja kontoritehnika

Suur osa Eestis tekkivatest e-jäätmetest ei jõua taaskasutusse, samas saab neid taaskasutada ning niisama äravisatuna on nad ohtlikud keskkonnale. Eestis tegutsev elektroonikaromude kokkuostupunkt BASE Metal OÜ võtab vastu mitmesuguseid elektroonikakomponente ja komplektseid kontoritehnika seadmeid – kusjuures kui sul on ära anda lahtilammutamata arvuti, siis saab selle eest rohkem raha kui üksikute juppide eest.

Niisamuti võtavad nad vastu ka erinevaid raadiodetaile, sõidukite elektroonikat, mobiiltelefonide juppe. Osasid asju utiliseerivad nad tasuta, ent paljude eest makstakse ka tasu. Peale selle ostavad nad kokku katalüsaatoreid, vanametalli, akusid jms.

Kui tahad oma vana mobiiltelefoni rahaks teha, siis hea võimalus on selleks kasutada Mobiiliringlust. Tegemist on mugava süsteemiga – nende kodulehel saad oma mobiiltelefoni väärtuse ära hinnata, nad saadavad sulle pehmendusega ümbriku, kuhu oma telefon sisse pista ja see nendeni toimetada, raha laekub sinu pangakontole mõne päevaga.

Kui sul rahast ei ole lugu, aga tahad oma e-jäätmetest vabaneda, siis maksab uurida Eesti Elektroonikaromu kodulehelt, kuhu neid viia saab. Kui kontor, kodu või ladu hakkab meenutama juba e-jäätmete prügilat, siis saad appi paluda ka tasuta äraveo – sellega tegeleb näiteks Fuego Tehnika OÜ.

Vanu elektroonikaseadmeid ja kodumasinaid võtavad tasuta vastu ka neid müüvad poed. Sellest ja muudest headest nippidest oleme kirjutanud SIIN. Lisaks tasub uurida Kuhu viia kodulehte, seal on maakonniti kirjas, millistes jaamades vana tehnikat vastu võetakse.

Vanadest patareidest ja akudest vabanemiseks on elu aga päris lihtsaks tehtud, neid saad tasuta ära anda Coopis, Rimis, Prismas, Comarketis, Euronicsis, K-Rautas ning ka paljudes väikepoodides on väikepatareide kogumiskastid väljas.

Vanametall

Vanametalli kokkuostjaid leiab omajagu, üks tuntumaid neist on Kuusakoski. Kuid neid on veel ja kõige mõistlikum on internetist uurida ning kokkuostjale helistada, mida täpselt ära saab viia ja millist tasu võiks selle eest oodata.

Tolmetsil on kodulehel hea vidin, mille abiga saad teada, kus asub sinule lähim vanametalli kokkuostupunkt ning millist tasu sa sealt umbes saaksid (arvutus käib vanametalli puhul peamiselt tonni järgi). Tehnomarket pakub lisaks metalli kokkuostule ka võimalust tellida kohapeale konteinerit või järelkäru tasuta.

Kui sul aga seisab koduõuel või kuuritaga mõni vana autoromu, siis praegu saad selle tasuta ära vedada lasta. Loe lähemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.