RMK konverentsil antakse aru Eesti ökosüsteemide taastamise tulemuslikkusest

Pärnu jõgi Sindi paisu juures.Foto: Mailiis Ollino, Pärnu Postimees

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) korraldusel peetakse novembri alguses Pärnus looduskaitsekonverents, mille kavas on üle 25 ettekande käesoleval kümnendil Eestis toimunud eri ökosüsteemide taastamistööde kogemusest ja tulemuslikkusest.

RMK looduskaitseosakonna juhataja Kaupo Kohvi sõnul on taolisel tasemel esmakordselt toimuv looduskaitsekonverents koht, kus peaks kohal olema iga looduskaitsega või laiemalt keskkonnateemadega tegelev inimene, teatas RMK pressiesindaja teisipäeval BNS-ile.

„Kahe päeva jooksul kuuleb üle 25 ettekande, milles oma kogemusi jagavad oma valdkonna parimad. Teemasid aitavad teiste seas laiemalt avada ja konteksti panna Lauri Laanisto, Tuul Sepp, Asko Lõhmus, Liina Remm, Aveliina Helm, Kristjan Piirimäe, Valdur Mikita ja Kaija Eisto,“ sõnas Kohv. „See on koht, kus arutada oma töös esile kerkinud küsimusi, kuulata teiste mõtteid ja saada tuttavaks.“

Konverentsile annab hoo sisse Eesti Maaülikooli vanemteaduri Lauri Laanisto ettekanne, mis vaatab taastamisökoloogia terminoloogiat. Uute ja kiiresti arenevate valdkondade leksika on sageli väga vabalt kasutuses, mistõttu on sageli raske arugi saada, millest ikkagi räägitakse „ökoloogilise taastamise“ sildi all. Kuidas muidu saame olla kindlad, et räägime samast asjast ja taotleme samu eesmärke.

Taastamistegevuste ettekanded on konverentsil jaotatud kolme paralleelsessiooni – siseveekogude elupaigad, poollooduslike koosluste elupaigad ning metsade ja soodega seotud elupaigad.

Siseveekogude sessioonis annab Külli Tammur keskkonnaagentuurist ülevaate Sindi paisu ja teiste Pärnu jõestikus lahenduse leidnud paisude hetkeseisust. Sessioonil astuvad üles veel Ingmar Ott, Meelis Tambets, Roland Svirgsden, Kunnar Klaas, Silvia Lotman ja Maarja Vaikre.

Poollooduslike koosluste sessioonis räägib Elisabeth Prangel Tartu Ülikoolist viimastel aastatel loopealsetel toimunud ulatuslike taastamistööde tulemusel aset leidnud muutustest elurikkuses ja ökosüsteemi teenustes. Poollooduslike koosluste taastamise kogemustest räägivad ka Jaan Liira, Marika Kose, Virve Sõber, Aveliina Helm, Elisabeth Prangel, Mario Talvist, Tanel Vahter ja Rainar Kurbel.

Metsade ja soodega seotud elupaikade sessioonis kirjeldab Diana Laarmann kolleegidega Eesti Maaülikoolist Karula rahvuspargis 2000. aastal teostatud metsade looduslikkuse taastamisvõtete tulemuslikkusest.Metsade ja soode temaatikat avavad veel Mati Ilomets, Raimo Pajula, Piret Pungas‑Kohv, Marko Kohv, Renno Nellis, Anneli Palo, Riinu Rannap jaEdgar Karofeld.

Esimese päeva keskel aitab kuulajate fookust sättida Tuul Sepa ettekanne, mis vaatleb taastamistöid evolutsioonilisest aspektist. Päeva lõpus püüavad Kristjan Piirimäe ja Valdur Mikita panna osalejaid mõtlema selle üle, millised seosed on taastamistegevustel ühiskondlike protsessidega.

Konverentsi teisel päeval kuulatakse naabrite kogemusi ja vaadatakse tulevikku. Soomlaste kogemustest elupaikade taastamisel annab ülevaate Kaija Eisto Soome Metsavalitsusest. Selle üle, mida ja kui palju on põhjust Eesti looduses taastada, arutavad Asko Lõhmus ja Liina Remm.

Konverentsi lõpetab ühine arutelu valdkonna kõige põletavamate küsimuste üle.

Konverents toimub 4.-5. novembril 2019 Strand SPA & konverentsihotellis Pärnus.

Konverentsile registreerimine on avatud kuni 28. oktoobrini. Programmi ja registreerimisvormi leiab aadressil https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/looduskaitsetood/looduskaitsekonverents-2019 .

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.