Rohemajandus

Tallinn keelas avalikel üritustel ühekordsed nõud

Foto: Shutterstock

Tallinna linnavolikogu võttis neljapäeval vastu uue jäätmehoolduseeskirja, mille kohaselt on edaspidi kõigil pealinnas toimuvatel avalikel üritustel lubatud serveerida toitu ja jooki ainult korduskasutatavates anumates ning kasutada üksnes korduskasutatavaid söögiriistu.

Avalikel sündmustel üksnes korduskasutatavate nõude kasutamine muutub kohustuslikuks ühel külastuspäeval vähem kui 30 000 külastajaga avalikul üritusel alates 1. juunist, ühel külastuspäeval 30 000 ja enam külastajaga avalikul üritusel alates järgmise aasta 1. jaanuarist.

Lisaks kehtestatakse nõue, mille kohaselt kõik kinnistud on kohustatud alates 1. juunist biojäätmeid koguma eraldi mahutisse ning andma üle jäätmevedajale. Eramajad saavad biojäätmete eraldi kogumise asemel biojäätmeid ka kinnistul kompostida.

„Peame oluliselt vähendama loodusressursside raiskamist ning taaskasutatavatele nõudele üleminek avalikel üritustel on oluline samm sellel teel,“ ütles Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski. „Biojäätmete laiem sorteerimise nõue aitab vähendada ladestusse jõudvat jäätmete mahtu ning toota köögijäätmetest komposti ja perspektiivis ka väärtuslikku biogaasi.”

Ossinovski hinnangul tuleks järgmise etapina kehtestada jäätmevedajale kohustus koguda kortermajade juures nii klaas- kui ka segapakendit. „Linnavalitsus on lubanud seda lahendust peagi paaris linnaosas piloteerida. Loodan, et see katsetus õnnestub, misjärel saame seda laiendada üle linna,” lausus Ossinovski.

Linnavolikogu keskkonna- ja kliimakomisjoni juhi Maris Hellranna sõnul tekitas Tallinna uus jäätmehoolduseeskiri elava arutelu ka keskkonna- ja kliimakomisjonis, sest muutus puudutab kõiki, kes veel ei ole omal algatusel jäätmete liigiti kogumist alustanud.

„Eks uute harjumuste tekkimine võtab aega, aga jäätmete sorteerimise vajaliku keskkonnamõju kõrval on see ka positiivne perede rahakottidele,“ julgustas Hellrand kõiki pealinlasi muudatustesse soosivalt suhtuma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.