Tallinn pakub jätkuvalt tasuta mahuteid biojäätmete kogumiseks

Biolagunevaate jäätmete mahutid.Foto: Tallinna jäätmekeskus

Kõigil Tallinna kinnistutel ja asutustel tuleb alates möödunud aasta 1. juunist koguda biojäätmeid liigiti eraldi mahutisse. Jäätmete sorteerimise edendamiseks annab linn jätkuvalt üksikelamute, paarismajade ja 3–9 korteriga elamute kasutusse biojäätmete kogumismahuteid. 

Tallinna abilinnapea Margot Roose sõnul on biojäätmed oluliseks tooraineks biogaasile ja kompostmullale. „Tänaseks on elanike kasutusse antud tuhandeid tasuta mahuteid, mille kasutajad aitavad biojäätmeid eraldi kogudes ringmajandusele tõhusalt kaasa. Lisaks on väga oluline vältida biojäätmete sattumist teiste jäätmeliikide hulka, sest see rikub nende võimaluse uuele ringile pääseda,” sõnas Roose.

Tasuta biojäätmete kogumismahutit on võimalik taotleda linna e-teeninduskeskkonnas taotlen.tallinn.ee. Tallinna jäätmekeskuse Pääsküla ja Paljassaare jäätmejaamades on saadaval 140-liitrised mahutid, mille saab kätte sealse operaatori juhendamisel.

Biolagunevaate jäätmete mahutid.Foto: Tallinna jäätmekeskus

Pärast mahuti kättesaamist tuleb kahe nädala jooksul sõlmida oma jäätmevedajaga lepingu lisa ning leppida kokku biojäätmete mahuti tühjendussagedus. Biojäätmete mahutit tuleb tühjendada sagedusega, mis väldib selle ületäitumist, haisu ja kahjurite levikut ning ümbruskonna reostamist, kuid vähemalt üks kord kahe nädala jooksul.

Biojäätmete mahutit tühjendab sama jäätmevedaja, kes tühjendab ka segaolmejäätmete mahutit, seega piisab olemasoleva lepingu muudatusest. Kõrvuti asetsevate kinnistute elanikud võivad jäätmemahuteid kasutada ühiselt, selleks tuleb sõlmida ühismahuti kasutamise leping.

Mahuti kohustusest vabastust saavad erandina taotleda üksikelamu, paarismaja, üksikelamuna registreeritud ridaelamuboksi ja kuni kahe korteriga elamuga kinnistud, kes kompostivad oma köögijäätmed kohapeal kinnises kompostris.

Kohapeal kompostimiseks mõeldud mahuti peab olema igast küljest kinnine kast, mis on piisavalt suur, et aastaringselt tekkivad jäätmed ära mahutada. Komposter ei pea olema soojustatud, sest talvisel ajal bioloogilist komposteerimisprotsessi ei toimu. Omal kinnistul kompostimiseks saadakse nõusolek oma linnaosavalitsuselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.