Tartu ringrenoveerimise projekti käigus otsiti lahendusi, mis tõendavad ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali. Tartusse loodi korduskasutatud materjalidest rattamajad, ringkasutuspank, digilahendused, tehti mitmeid teadus- ja arendustöid ning viidi läbi koolitusi. Lõpukonverentsil 28. veebruaril otsivad riigi, linna ja ettevõtjate esindajad lahendusi, kuidas muuta ehitusmaterjalide ringkasutus lihtsamaks ja tavapärasemaks.
“Tartu on Eestis esimene omavalitsus, kes on kävitanud ehitusmaterjalide ringkasutuspanga ja piloteerinud lammutuselt saadud ehitusmaterjalide korduvkasutust, ehitades kasutatud materjalidest avalikku linnaruumi neli rattamaja,” rääkis Tartu Linnavalitsuse majandamisteenistuse juhataja Eva Lääne. “Meie eesmärk on näidata, et kasutatud ehitusmaterjale on võimalik uuesti kasutada ning nendest midagi ilusat ja vajalikku ehitada. Sellest aga olulisem on avalikkusele teadvustada, et ehitusmaterjalide korduvkasutamine on võimalik, vajalik ning seda ei tohiks karta.”
Eestis on kogujäätmeteke viimase 10 aasta jooksul ligi 15% vähenenud, kuid ehitus- ja lammutusjäätmete teke suurenenud enam kui poole võrra.
“Kui seni on materjalide taaskasutamise potentsiaal ja majanduslik otstarve olnud teisejärguline, siis Tartu projekti raames on reaalselt otsitud lahendusi, kuidas korduskasutatavad materjalid uuesti ehitusplatsil kasutusele võtta,” ütles projektipartneri Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuht Margit Rüütelmann. “Sellega on Tartu linn olnud teenäitajaks ning viinud ellu selle, millest seni on vaid räägitud: rajanud linnaruumi korduskasutatavatest materjalidest rattamajad, loonud ringkasutuspanga. Konverentsi lõpudiskussioonis proovime ühiselt – riik, omavalitsus, praktikud – koos arutada, kuidas kõrvaldada nii õiguslikud kui praktilised takistused, et järjest rohkem elemente ja materjale jõuaksid lammutusobjektidelt ehitusobjektidele.”
Tartu Ringrenoveerimise projekti eesmärk on piloteerida lahendusi, mis tõendavad ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali ning saavutada ringmajanduse põhimõtete integreerimine Tartu linna piires toimuva renoveerimislaine protsessi, et ringmajanduse põhimõtted oleksid integreeritud Tartu linnas toimuva renoveerimislaine protsessi.
Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projektis osalevad Tartu linnavalitsus, Tallinna Tehnikaülikool, Säästva Renoveerimise Infokeskus, SINTEF, Trondheimi linnavalitsus ja Eesti Ringmajanduse Ettevõtete Liit.