Teadlased lõid mutantensüümi, mis muudab plastpudelid tundidega taaskasutatavaks

Algselt kompostist leitud bakteriaalset ensüümi saab kasutada uute kvaliteetsete plastpudelite valmistamiseks.

The Guardian kirjutab, et esialgu kompostihunniku lehtedest avastatud ensüüm muutis plastpudelid keemilisteks ehitusplokkideks, mida sai seejärel kasutada kvaliteetsete uute pudelite valmistamiseks. Olemasolevad taaskasutustehnoloogiad seda seni ei suutnud ja ümbertöödeldud plasti sai kasutada ainult rõivaste ja vaipade tootmiseks.

Murrangulise avastuse taga olev ettevõte Carbios teatas, et nende eesmärk on viie aasta jooksul jõuda plasti ümbertöötlemisel tööstuslike kogusteni. Eesmärgini jõudmiseks on ettevõte juba alustanud koostööd selliste suurkorporatsioonidega nagu Pepsi ja L’Oréal. Sõltumatud eksperdid on nimetanud uut ensüümi oluliseks edusammuks.

Miljardid tonnid plastijäätmeid reostavad planeeti Arktikast ookeanide sügavaimate soppideni, kujutades erilist ohtu mereelule. Keskkonnaaktivistide sõnul on plastiku kasutamise vähendamine võtmetähtsusega, kuid Carbiose teatel on plast tugeva ja kerge materjalina väga kasulik ning selle keskkonnakahjude vähendamisel on lahenduseks pigem tõeline taaskasutus.

Uue ensüümi kohta tehtud avastus sai avalikuks sel nädalal ajakirjas Nature.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.