ÜKSIKASJALIK SELGITUS: Koduste jäätmete sorteerimine on keeruline, aga pääsu sellest pole

Igapäevased pakendid, mille edasine kasutusala on erinev. F: Ivar Soopan

Jäätmete ladestamine kallineb lähiaastail oluliselt (loe sellest siit). Olmejäätmed ja plastpakendid, mida saaks korduskasutada, aga mis jõuavad prügimäele, lähevad tarbijale kalliks maksma. Hoolimata sellest, et enamiku jäätmete sorteerimiseks on kõik võimalused olemas, ei ole see lihtne. Siin on mõned nõuanded. 

Kui keegi väidab, et ta teab jäätmete sorteerimisest kõike, ei eksi kunagi eri pakendeid ja muud kraami oma prügikastide vahel jaotades, siis ta on imetlust vääriv asjatundja. Neid tõenäoliselt on, aga statistika näitab, et enamik eestlasi teevad sorteerimisel vigu. Paljud ei sorteeri üldse. 

Üheks põhjuseks on sorteerimise keerukus, sest iga päev tuuakse poest koju hulganisti pakendeid, millest osa võivad tunduda korduskasutatavad, aga tegelikult nad seda ei ole. Variante on muidugi veel, millega eksida. 

Sorteerimisnõuandeid saab paljudelt veebilehtedelt, aga kes hakkab neid otsima ja uurima, kui näpu vahel on rasvast tilkuv või mingist muust vedelikust nõretav pakend, mis tuleb kõigepealt vee alt läbi lasta ja siis leida talle õige prügiurn? On see olmejääde või korduskasutatav plast või kartong või midagi muud? Kuna pakendivariante on väga palju, siis nende kõigi koostist ja valmistamisviisi meeles pidada on raske. 

Olen ise korduvalt sorteerimisega alt läinud, aga tasapisi end parandanud. Viimase nädala jooksul sai hing täis ja hakkasin otsima käepärast moodust, kuidas õiget teavet leida võimalikult kiirelt ja mugavalt. Leitud variant ei ole ideaalne, aga praegu tundub see üks paremaid infoallikaid. See on Ragn Sellsi mobiiliäpp, kust leiab peaaegu kõigi võimalike jäätmeliikide sorteerimisnõu. See on esitatud tähestikujärjekorras nimekirjana või siis saab vastust leida otsingusõna sisestades. 

Praktilisuse mõttes on kõige tähtsam see, kuidas leida kohe ja kiiresti, mida ma näpu vahel oleva prügiga tegema pean. Kui tarbija seda teavet hõlpsalt ei saa, siis ta viskab prügi sinna, kuhu heaks arvab. Ja tihtipeale satub siis prügi valesse kotti või urni. 

Toon näite. Kas teate, kuidas valmistatakse jäätise-, kommi- ja krõpsupakendeid ja kas pakendiurni pannes saaks käitlejad neist midagi uut valmistada? 

Võtsin Ragn Sellsi rakenduse lahti ja vaatasin järele. Seal on kommi- ja jäätisepaberile eraldi kategooria. Selgub, et niisugused maiustusepakendid on kombineeritud materjalist, kus on kokku segatud eri liike plaste ja paberit. Neid ei saa uuesti ringlusse võtta ja need põletatakse. Seega tuleb need visata olmejäätmete hulka. 

Sama lugu on läikiva kinkepaberi ja kinkekottidega. Need jõuavad lõpuks ahju või ladestamisele. 

Leidsin Ragn Sellsi äpist soovitused peaaegu kõigi pakendite kohta. Kõik päris spetsiifiliselt ka kirjas polnud, näiteks võipaki ümbrise või helvestepaki kohta, aga siis tuleb vaadata, mida on soovitatud ligilähedaselt samasuguse pakendi kohta.  

Toon meeldetuletuseks välja valiku majapidamises pidevalt kasutust leidvatest pakenditest ja muudest asjadest, mille sorteerimine võib tekitada küsimusi. Need pärinevad Ragn Sellsi mobiilirakendusest.   

Ajalehed ja ajakirjad

Need on kataloogid, lendlehed, brošüürid, ajalehed ja ajakirjad, mis pole lamineeritud ning tuleb panna paberi- ja papikonteinerisse. See materjal kogutakse, sorteeritakse ja pallitakse ning viiakse seejärel ringlussevõtuks ümbertöötlemistehasesse. Paberpakendite ja lainepapi kiude saab enne lõplikult kulumist taaskasutada kuni seitse korda. Ringlusse võetud materjalidest paberi tootmisel säästetakse uue toorainega võrreldes 15% paberi tootmisel kasutatavast energiast. 

Biojäätmed

Need tuleb panna biojäätmete konteinerisse ilma kilekotita. Kuigi jäätmekäitlejad lubavad endiselt visata biojäätmeid ära koos biolaguneva kotiga, siis see pole soovitav. Rohegeenius on sel teemal hiljuti kirjutanud – biolagunev kott ei lagune üldse nii hästi nagu arvatakse ja loodetakse. Toidu- ja sööklajäägid töödeldakse biogaasiks, mida saab kasutada autokütusena ja kompostmuldade tootmiseks. 

Hambapasta tuub

Tuubi ümbritsev pakend tuleks panna paberi- ja papikonteinerisse, kui see ei ole lamineeritud (sel juhul olmejäätmesse). Tuubiga on aga nii, et kuigi see võib tunduda pakendikonteineri kandidaat, siis seda see pole. Plastist tuubid suunatakse energiatootmisse. Metallist tuub aga sobib pakendikonteinerisse viskamiseks, sest seda saab ümber töödelda. 

Jogurtitops

Kui topsil on paberümbris, tuleb see eemaldada ja panna vanapaberi konteinerisse (kuigi see soovitus on nii ja naa, sest osa seesuguseid pabereid on pigem vastupidavad kriitpaberid, mis sinna ei tohiks sobida). Jogurtitops tuleb üle loputada ja panna pakendikonteinerisse. Topsid sorteeritakse ja suunatakse ümbertöötlusse. Näiteks tehakse neist elektripistikuid. 

Värviline kile

Näiteks tavalised kilest kandekotid ja leivakotid, läbipaistev ja värviline transpordikile, kokkutõmbuv ja veniv kile, kaubaaluste märkmiskile – need lähevad plasti- ja metallikonteinerisse. Materjalist toodetakse näiteks uusi kile- ja prügikotte.

Kohvitopsid

Kartongist kohvitopsid on vastupidavuse tagamiseks üldjuhul lamineeritud ja seega ei saa neid vanapaberina ringlusse suunata. Topsid lähevad energiatootmisse ja ladestamisele. Seega tuleb need panna olmejäätmesse. 

Kosmeetikapurgid ja -taara

Kosmeetikapudelid ja -topsid, mis on puhtad ja tühjad, võib panna pakendikonteinerisse või pakendikotti. Tuubid võib panna olmejäätmesse. Üldjuhul jäävad pudelitesse pakendatud kreemide siseseinad pärast toote lõppemist väga kreemiseks, selline taara on mõistlik panna olmejäätmetesse. Määrdunud pakendid lähevad energiatootmisse, puhta plast- ja metalltaara saab suunata ringlusse. 

Metallpurgid ja -pudelid

Metallist pakendid, toidu- ja joogipurdid peavad olema tühjad, kui soovid neid visata metalli- ja plastikonteinerisse. Klaaspurkidelt ja pudelitelt tuleb eemaldada kaaned ja korgid. Pakendid sorteeritakse ja töödeldakse ümber. 

Paberist ja plastist munakarp

Kartongist munakarbi võib kodustes tingimustes kompostida või panna paberikonteinerisse. Üldjuhul suunatakse aga see energiatootmisse, sest munakarp on tehtud paberist, mis on korduvalt juba ümber töödeldud. Munakarp on paberi viimane kasutuslahendus. 

Vahtplastist munakarbi võib panna olmejäätmetesse. Läbipaistvast plastist munakarp aga plasti ja metalli pakendikonteinerisse. Sõltuvalt plasti liigist suunatatakse see kas ümbrtöötlusse või energiatootmisse. 

Pappkastid

Näiteks kõikvõimalike toodete ümber olevad pappkastid sobivad papi- ja paberikonteinerisse. Need kastid peavad olema puhtad, õlised või poriga määrdunud kartong ei sobi. Aga pane tähele, et võtad kastidelt ära pakketeibi. Tihtipeale on seda kasti ümber tõmmatud päris palju. Pappkastidest valmistatakse lainepappi. 

Papptaldrikud

Need pane olmejäätmetesse, sest tavaliselt on papptaldrikud lamineeritud ja määrdunud. Papptaldrikud põletatakse või ladestatakse. 

Salatikarbid

Läbipaistvate salatikarpide puhul jälgi, et need oleks puhtad. Kui ostad näiteks kartulisalatit vms hapukoorega valmistatud salateid, siis loputa karp kergelt veega läbi ja pane pakendikonteinerisse. Määrdunud karp pane olmejäätmetesse. Plastkarpidest valmistatakse poekilekotte, kasutatakse ka tekstiilitööstuses näiteks vaipade valmistamiseks. 

Vahtplastist toidukarbid

Olmejääde. Need on ühekordseks kasutamiseks ja neid ei saa ümber töödelda. Tegu on suure ökoloogilise jalajäljega tootega, kuna seda saab kasutada vaid ühe korra. Need põletatakse või ladestatakse. 

Salvrätid, majapidamispaber, kätekuivastuspaber

Suunatakse energiatootmisse ehk põletusahju. Kriitvalge ja värvilise töödeldud majapidamispaber on soovitatav panna olmejäätmetesse. Naturaalse, hallikat tooni vähetöödeldud paberi võib panna biojäätmetesse. Kriitvalge ja värvilise paberi asemel on soovitatav kasutada paberit, mis on hall ja naturaalset värvi. Valge paberi saamiseks kasutatakse valgendamiseks 80% rohkem keemiat kui näiteks hallikamat tooni paberi puhul.  

Tetrapakk

Tühjad mahla- ja piimapakid lähevad pakendikonteinerisse. Tetrapakkide kõige väärtuslikum osa on tugevakiuline kartong, mis mehaanilise ja keemilise töötlemise käigus eraldatakse ja suunatakse ringlusse. Näiteks tehakse tetrapakkidest saadud kartongist kipsplaatide ümber olevat paberit. 

Toiduõli ja praadimisrasv

Koduköögist pärit kasutatud praadimisõli jäägid koguge näiteks kaanega suletavasse klaaspurki ja pange olmejäätmetesse. Ära kalla õli kanalisatsiooni ega lahtiselt prügikasti. Kokku kogutud õli läheb energiatootmisse. 

Šampooni- ja pesugeelipudelid

Pesugeelide, šampoonide, aknapuhastusvahendite jms tugevamast plastist pudelid, auto klaasipesuvedelike kanistrid lähevad plasti- ja metallikonteinerisse. Materjal kogutakse, sorteeritakse ja taaskasutatakse. Näiteks tehakse neist plastkaste kauba hoiustamiseks.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.