Uuring: pakendite liigiti kogumine kasvab, vallad ja linnad vajavad rohkem avalikke konteinereid

Eesti Pakendiringluse sorteerimisliin. Foto: Eesti Pakendiringlus

Eesti Pakendiringluse tellimusel viidi läbi uuring, kus kohalike omavalitsuste spetsialistidel paluti hinnata koostööd taaskasutusorganisatsioonidega ning taaskasutusorganisatsioonide tööd üldiselt. Uuringust selgus, et pakendite liigiti kogumine kasvab, mistõttu ootavad vallad ja linnad rohkem avalikke pakendikonteinereid ning nende sagedasemat tühjendamist. 

Eesti Pakendiringluse juht Alder Harkmann toob uuringu tulemustest esile, et liigiti kogumine omavalitsustes on paranenud peamiselt tänu tugevale teavitusele ning omavalitsuste ja taaskasutusorganisatsioonide vahelise koostöö parenemisele.

„Ühelt poolt on see mõistagi hea märk, et liigiti kogumine muutub elanike seas aina populaarsemaks ning pakendid jõuavad pakendikonteinerisse. Samas on vajalik osades kohalikes omavalitsustes avalike pakendikonteineritega seonduv võimalikult kiiresti fookusesse võtta ning pakkuda lahendusi, mis vastavad inimeste muutunud käitumisharjumustele,“ ütles Harkmann. 

„Senisest enam tuleb arvestada inimeste perioodilise liikumisega ehk suveperioodidel on teatud omavalitsustes rahvast rohkem, mistõttu täituvad ka konteinerid kiiremini,“ lisas Harkmann, „vastavalt tagasisidele vaatame kindlasti üle ka avaliku konteineripargi üldise olukorra: millised vajavad väljavahetamist või korrastamist ning kui arusaadavalt on konteinerid tähistatud.”  

„Eraldi toodi välja ka klaasi kogumise populaarsuse kasvu ning vajadust rohkemate klaasikonteinerite järele. Selle asjaolu üle on eriti hea meel, kuna klaas on praktiliselt lõputult ümbertöödeldav ning väga keskkonnasõbralik materjal, mistõttu oleme pööranud palju tähelepanu klaasi kogumisega seonduvale teavitustööle,“ rõhutas Pakendiringluse juht. 

„Kõige efektiivsem lahendus oleks muidugi pakendite kogumine tekkekohal ehk kodudele lähemal – nii väheneks koormus avalikele konteineritele mure ning omakorda kasvaks märgatavalt ka liigiti kogujate arv,“ lisas Harkmann.

Kokku andis Eesti Pakendiringluse tööle hinnangu 69 kohalikku omavalitsust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.