Rohemajandus

Wolt ja RingKarp laiendavad prügivabalt toidu tellimise võimalusi

F: RingKarp

Korduskasutatavate nõude võrgustiku ettevõte RingKarp alustas pilootprojekti Woltiga. Nüüd on võimalik RingKarbiga liitunud toidukohtadest toitu koju või kontorisse tellida jäätmeid tekitamata. Üks ringkarp asendab vähemalt 200 ühekordset karpi ja on kasutuskorra kohta oluliselt madalama keskkonnajäljega.

Kuidas süsteem töötab

Woltist leiab RingKarbi võrgustikku kuuluvad söögikohad sisestades otsingusse sõna “ringkarp”. Pilootprojektis osalevad restoranid on: Nõmme ja Veerenni Raba!, kohvik Kringel, Gourmet Coffee Kadriorg, Turg resto, Kathmandu Hill ning Villa Thai. Samuti Tartu restoran Cafe Truffe.

Kui sobiv restoran leitud ja toidud valitud, saab juurde võtta vajaliku arvu ringnõusid. Klient tasub ringnõu eest tagatisraha. Nõud saab tagastada ükskõik millisesse RingKarbi võrgustikuga liitunud söögikohta. Tagasi saab kas uue nõu või kogu tagatisraha. Seega on RingKarbi toidunõu kliendile tasuta.

RingKarbi nõude tagastuspunktid on söögikoha kliendile üsna lühikese ajaga võimalikult laialdaselt kättesaadavaks tehtud. Hetkel on võrgustikus 27 toidukohta neljas maakonnas ning liituvaid toidukohti lisandub iganädalaselt. See teeb RingKarbist täna suurima arvu tagastuspunktidega korduskasutusnõude võrgustiku.

“Koroonaviiruse piirangutest tulenevalt on restoranid olnud viimase pooleteise aasta jooksul tohutu majandusliku surve all ning nüüd tuleb neil keskkonnaministeeriumi ettepanekust tulenevalt hakata võtma inimestelt lisatasu ühekordse kasutusega plastpakendites toidu kaasamüümise eest,” lausus Wolti Baltikumi juht Liis Ristal. “See võib tähendada õhtul koju toitu kaasa ostvale või kaasa tellivale perele mitme eurost lisaarvet. Restoranid on meie jaoks aga väga olulised partnerid ning oleme neile loonud võimaluse võtta kasutusele esimesed korduskasutatava toidukarbi lahendused, mis on keskkonnasäästlikud ning peaks ka Eesti pered lisakulust säästma.”

Ristali sõnul nõuab ringmajandusele üleminek ja ühekordse plasti kasutamise vähendamine kõikide osapoolte pingutusi.

RingKarbi nõudevalik.

Suurem hulk toidukohti saab nüüd prügivaba kaasamüüki teha

RingKarbi asutaja Katarina Papi sõnul oli esimesest päevast eesmärk pakkuda koju tellimise võimalust: “Ise toidule järele minnes saab alati oma ringkarbi kas restoranist kohapealt või kodust kaasa võtta. See ei lahendanud aga probleemi, kuidas tellida toitu kiiretel hetkedel kodust või kontorist prügi tekitamata. Meie jaoks on koostöö Woltiga ülioluline. Lõpuks ometi saab RingKarbi süsteemi kasutades prügi tekitamata toidu ka koju tellida.” 

Papp usub, et koostöö võimaldab nüüd lihtsamini liituda ka toidukohtadel, kelle kaasamüügist 90% käib kullerfirmade kaudu: ”On äge, et Wolt soovib RingKarbiga koostööd teha ning anda oma panuse pakendiprügi vähendamisesse. Wolti otsustel on siinkohal väga suur mõju.”

Toidukohad rõõmustavad prügi tekke vähenemise üle

Esimeste Wolti ja RingKarbi piloodis osalevate söögikohtade seas on Tallinnas Veerennis ja Nõmmel asuv köök-pood Raba!. “Raba! on tegutsemise algusest 2018. aastal olnud pigem korduskasutamise saadik. Meie menüüs on esimesest päevast alates olnud soodustus neile, kes toidu enda karpi või joogi oma topsi ostavad. Sestap on RingKarbi turule tulek väga positiivne ja vajalik ning aitab meil loodetavasti koos veel enam ühekordse pakendi osakaalu vähendada. Vastutasuks on pai nii iseendale kui ka planeedile,” märkis Raba! tegevjuht Karmen Kähr.

Hiljuti liitunud taimetoidukohvik Kringel pakub juba mõnda aega pandi eest tagastatavates klaaspurkides topsitoitu, küsib ühekordsete kohvitopside eest lisaraha ja teeb oma kohvitopsiga ostjatele soodustust.

“Meie liitusime RingKarbiga, et olla natuke keskkonnasõbralikumad. Meile meeldib, et pakendiprügi ei teki nii palju. Kaasa ostetakse palju ja nii saame natuke vähendada prügi koguseid,” põhjendas Kringli kaasomanik Loore Emilie Raav.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.