Eesti moodsaima tuulepargi ehitus edeneb plaanitust kiiremini

Foto: Pixabay

Jaanuari keskpaigaks valati Pärnumaa Saarde tuulepargi üheksanda ehk viimase tuuliku vundament ning Eesti moodsaim tuulepark alustab elektritootmist selle aasta suvel, teatas Utilitas.

Utilitas Windi juhatuse liige Rene Tammist märkis, et Saarde tuulepargi ehitus on läinud erakordselt ladusalt. „Plaanitust varem said valatud tuulikute vundamendid ning ehitatud juurdepääsuteed, mis esialgu pidid valmima maikuuks,“ lausus Tammist.

Utilitase Saarde tuuleparki püstitatakse üheksa tuulikut ning eeldatav aastatoodang on 135 gigavatt-tundi, mis katab üle 40 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Parki paigaldatakse Vestase V150 tüüpi tuulikud, mis on Eestis seni paigaldatud tuulikutest kõige modernsemad ja efektiivsemad. Ühe tuulegeneraatori võimsus on 4,3 megavatti.

Tammist sedastas, et käesoleva energiakriisi taustal ei peaks kellelgi tekkima enam küsimusi kohalike taastuvenergiaallikate – nagu maismaa ja meretuuleparkide – rajamise hädavajalikkuse kohta. „Mida kiiremini loome välismaailmas toimuvast sõltumatud, jätkusuutlikud ning varustuskindlad energiatootmisvõimekused Eestis, seda mõistlikum on elektrihind ja sellevõrra kergema südamega võime elada,“ ütles ta.

Tammisti sõnul saavutati Saarde vallaga ühiselt ka kokkulepe tuuleenergiast elektrienergia tootmise aasta tasu osas tuulepargi lähistel elavatele majapidamistele. Selle aasta juulist kehtima hakkava seaduse alusel makstakse tuulepargist kuni kahe kilomeetri kaugusel asuvatele majapidamistele kuni kuuekordne alampalga suurune tuuleenergiast elektrienergia tootmise aastatasu.

Tuulikud paigaldatakse hajutatult kolmele alale Saarde valla kaguossa, Kilingi-Nõmmest on lähim tuulik üle kümne ja Tihemetsa alevikust üle viie kilomeetri kaugusel.

Tuulepargi ehitustöid teostavad Nordecon Betoon, Verston ja Connecto ning Elering rajab tuulepargile uue alajaama. Töödeks kaasatakse mitmeid kohalikke alltöövõtjaid ja tarnijaid. Utilitas investeerib Saarde tuulepargi rajamisse üle 60 miljoni euro. Kontsernile kuulub kaks tuuleparki Lätis koguvõimsusega 79 MW ning ettevõte arendab uusi taastuvenergia tootmisvõimsusi nii Eestis, Lätis kui ka Leedus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.