Energia 13 miljonile kodule: Hiina ehitab Taiwani väina maailma suurima tuulepargi

Meretuulepargid kerkivad kõikjal maailmas. Sellel mullu märtsis tehtud fotol on Lõuna-Korea Gochangi rannikust u 10 km kaugusel asuvad turbiinitornid. Ressursivaene Lõuna-Korea soovib kulutada miljardeid eurosid tuuleenergiale, et saavutada aastaks 2050 süsinikuneutraalsus. Neid plaane takistavad kalurid, kes ütlevad, et võitlus kliimamuutustega ohustab nende saaki. Foto: Jung Yeon-je / AFP / Scanpix

Hiina Guangdongi provintsis asuv Chaozhou linn teatas ambitsioonikast plaanist rajada Taiwani väina 43,3-gigavatine tuulepark. Rannikust 75–185 kilomeetri kaugusele ehitatakse tuhandeid võimsaid turbiine, mis töötavad 43-49 protsenti ajast. 

Provintsi teatel algab ehitus enne 2025. aastat. Pärast valmimist ületab see võimsuselt maailma suurima tuulepargi Jiuquan Wind Poweri (20 GW), mis asub samuti Hiinas.

Mida tähendab 43,3-gigavatine võimsus?

Gigavatt on üks miljard vatti ja ühe gigavati võimsuse tootmiseks kulub umbes 3 miljonit päikesepaneeli.

Ühest gigavatist jätkub 100 miljoni LED-lambi või 300 000 keskmise Euroopa majapidamise energiavajaduseks. Seega suudab Hiina uus meretuulepark energiat anda 4,3 miljardile LED-valgustile või 13 miljonile kodule.

Võrdluseks: Norra saab üle 99 protsendi oma energiast 31 GW võimsusega hüdroelektrijaamadest, mida on vähem kui Hiina uus rajatis.

2021. aasta lõpus ületas maailma maismaa- ja avamere tuuleenergia koguvõimsus 830 GW. Hiina osa moodustab sellest enam kui poole. Mullu lisandus Hiinas rohkem avamere tuuleenergia tootmisvõimsust kui kõigis teistes maailma riikides viimase viie aasta jooksul kokku.

Suurriik loodab 2025. aastaks toota kolmandiku oma elektrist taastuvatest energiaallikatest ja olla 2060. aastaks täielikult taastuvenergial – paljude teiste riikidega võrreldes on see kauge eesmärk. 

Allikas: EuroNews Green

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.