Kas vertikaalsest taimekasvatusest saab suunanäitaja? Väike Viimsi ettevõte igatahes proovib

Foto: Rohefarm

Viimsis tegutseb Rohefarm, mis kasvatab võrse- ja beebisalateid. Seda ei tehta aga traditsioonilisel meetodil, vaid nii, et taimede juurestik on õhus, mitte mullas. Millised on seesuguse taimekasvatuse eelised ja kas on mõtet sellesse lausa investeerida?

Rohefarm otsib hetkel Fundwise’i kaudu kaasrahastust, et tootmist laiendada. Nende nn aeropoonilisel taimekasvatusel on tõepoolest mitu eelist, mida tasub silmas pidada, kui vaadata tulevikku pikemas perspektiivis kui paar aastat. 

Võrsete ja salatite kasvatamine kasvuhoonetes on energiamahukas, sest aasta ringi sooja ja niisket keskkonda hoida on Eestis kallis. Põllumaad meil veel jätkub, aga mulla viljakus on muutuv suurus, väetamine tundlik teema ning suurel alal taimede kasvatamine tülikas ning kallis. 

Rohefarmi meetod ei vaja suuri maalappe, vaid taimed kasvavad riiulitel. Taimede juurestik ripub õhus, mida kastetakse altpoolt automaatikaga. Vertikaalne taimekasvatus nõuab klassikalise põllumajandusega võrreldes kordades vähem pinda ja ligi 95% vähem vett, sest vesi ringleb kinnises süsteemis. Plusspunkt Rohefarmile. 

Veel üks eelis on kokkuhoid transpordilt. Nii selle kulukuse kui ka jalajälje mõttes. Rohefarmi salatid ei reisi pikki vahemaid kaugsõiduveokite külmikutes, neid ei pea eritöötlema pikema säilivusaja tagamiseks ning toodang ei sõltu kliimast ega globaalsetest tarneraskustest, kirjeldab Rohefarm. Salatid jõuavad kiiresti ja värskelt klientide lauale, sisaldades tänu sellele ka hulga rohkem vitamiine ja mineraalaineid.

Suureks eeliseks on aastaringne saadavus ja kiire kasvutempo. Külvist lõikuseni kulub 7-14 päeva sõltuvalt taimest.

Rohefarmi peamine toodang on taimevõrsed, kuid katsetatakse ka beebisalatitega. Praegu on valikus üheksa toodet, millest kaks on Rohefarmi meeskonnas oleva peakoka poolt kokku segatud võrsesegud. 

Valikus on: peakoka võrsesegu, võrsete supersegu, brokoli võrsed, rohelise ja punase redise võrsed, rukola võrsed, lehtkapsa (kale) võrsed, pak soi võrsed ja punase kapsa võrsed. 

Tooteid müüakse restoranidele suurtes plastvannides, mis on pidevas ringluses. Kaubanduses müüdavad tooted on pakitud 50 gr pakenditesse.

Rohefarmil on plaanis ehitada viie aastaga kuni 66 000 ruutmeetrit kasvupinda, mis võimaldab katta 10% Eesti tarbija aastasest vajadusest. 

Rohefarm alustas 2021. aasta aprillis, kui renditi ruumid Viimsi ärimajas. Ettevõtte käsutuses on ca 300 m2 laoruumi, mis võimaldab püstitada 5 m kõrgused riiulisüsteemid, andes kokku 1000 m2 kasvupinda. Praegu on välja ehitatud 1/4 riiulisüsteemidest. See võimaldab iga päev toota 40 kg võrsesalateid.

Kui käivitusaasta oli pigem farmi tootmispoole katsetamine ja seadistamine, siis alates sellest aastast on saavutatud stabiilne tootmine ja käivitunud on aktiivne B2B müük. Rohefarmi müügikäive tõuseb iga kuu 40-50%. Müügimaht ei võimalda veel katta püsikulusid, prognoositav positiivne rahavoog tekib alates oktoobrist.

Perspektiivis kasvatab Rohefarm lisaks võrsetele ka beebisalateid (peamine importtoode), maasikaid, tomateid jms pealisköögivilja. Lisaks põhisaagile tekib saagi koristamise käigus suurel määral juurestikku, mis aeropoonilise kasvatusmeetodi tõttu on puhas ja millest plaanib Rohefarm hakata tootma hummust ja loomasööta.

Pikemalt saab Rohefarmist lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.