Kuusakoski rajab esimese süsinikuvaba terasetehase, kus hakatakse ümber töötlema ka Eestist kogutud vanametalli

Kuusakoski uus tehas Veitisluotos hakkab välja nägema nii. Foto: Kuusakoski

Kuusakoski hakkab Eestist kokku kogutud vanametalli saatma ümbertöötlemiseks Soomes valmivasse uude süsinikuvaba tootmisega tehasesse.

Unikaalse tehase ehitus algab järgmisel aastal ja valmib 2025. aastaks, asukohaks on Soome lahe põhjaosas paiknev tuntud tööstuspiirkond Veitsiluoto. Investeeringu suurus on 25 miljonit eurot. 

„Terasetööstus liigub süsinikuvaba tootmise suunas ja uus tehas toob endaga kaasa süsinikuvaba töötlemise, mis võimaldab meie klientidel veelgi vähendada kliimamõju kogu väärtusahela ulatuses,“ ütles Kuusakoski juhatuse esimees Urmo Viisitamm. „Kõige rohelisem metall on taaskasutatav metall ning seetõttu tuleb kogu vana metall kokku koguda ja ümbertöötlemisse saata.“

Investeeringuga saavad Kuusakoski kliendid, näiteks säästva roostevaba terase globaalne liider Outokumpu, võimaluse kasutada oma tootmises veelgi täpsemaid süsiniku jalajälje arvutusi ning puhtamat taaskasutatavat terast, mis vähendab terasetoodete süsiniku jalajälge.

Uus tehas toodab ringlusse võetud toorainet oluliselt kõrgema puhtusastmega ja sellel on parem eraldamisvõime. See on võimalik tänu uuele tehnoloogiale, mida kasutatakse materjali eeltöötlemisel ja analüüsimisel. „Näiteks ainulaadne eeltöötlustehnoloogia on välja töötatud koos juhtivate ekspertidega ja mujal sarnast seadistust ei kasutata,“ ütles Viisitamm.

Süsinikuvaba terase tehas on osa Kuusakoski mitmeaastasest roheinvesteeringute programmist. Ettevõte on seadnud eesmärgiks aastaks 2035 muutuda täiesti süsinikuvabaks. Prognooside kohaselt vähendatakse investeeringu tulemusel kogu tarneahelas üle 150 000 tonni CO2 heitkoguseid aastas.

Selle aasta mais liitus Kuusakoski Rohetiigri võrgustikuga, et toetada oma ekspertiisiga keskkonnahoidliku majandamise edendamist. Rohetiiger on valdkondade vaheline koostööplatvorm, mille eesmärk on luua tasakaalus majanduse mudel Eestile ja maailmale. Rohetiiger teeb koostööd neljal suunal: ettevõtjad, avalik sektor, vabakond ja üksikisikud.

Kuusakoski on Eesti suurim ringlussevõtuteenuste pakkuja, kes suunab taaskasutusse umbes poole Eesti vanametallist. Eesti vanametallituru suurus on 350 000–400 000 tonni aastas.

Kuula ka:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.