Tark nõuanne

16. juuni on üleilmne korduskasutuspäev

Üks ühekordsete kottide alternatiiv on korduskasutatavate kottide kasutamine.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Korduskasutuspäev on juba üleilmselt toimuv teadlikkuse tõstmise ja korduskasutuse harjutamise päev, mida veab Eestis sihtasutus Teeme Ära.

Algselt Suurbritanniast alguse saanud kampaania kraanivee propageerimiseks leiab aasta-aastalt aina soojemat vastuvõttu ning keskendub juba mitmendat aastat korduskasutuslahendustele laiemalt. Ikka selleks, et igaüks meist eelistaks aina enam korduskasutust ning vähendaks seeläbi ühekordse plasti kasutamist, teatas Teeme Ära SA esindaja kolmapäeval.

“Ainuüksi Eestis tekib aastas üle saja miljoni ühekordseks kasutamiseks mõeldud joogitopsi ja toidukarpi jookide ja toidu kaasamüügist,” ütles sihtasutuse tegevjuht Kadi Kenk. “Samal ajal nõustub Eurobaromeetri hinnangul üle 90 protsendi eestlastest, et tooted peaks olema juba eos disainitud korduskasutatavaks.”

“Kui mõnikord tundub, et need muutused jäävadki kuhugi toppama, siis vähemalt 16. juunil võiks kas või iga kümnes inimene meie hulgast olla pealehakkaja ning valida sel päeval sööki-jooki, majapidamis- ja enesehooldustarbeid või mistahes muud korduskasutatavasse pakendisse,” lisas Triin Toomesaar, kes toetab Teeme Ära sihtasutuse huvikaitset. “Kui iga kümnes katsetab, on järgmisel kuni kaheksal inimesel juba kergem, sest keegi on näidanud eeskuju, aidanud seeläbi hirmudest ja kõhklustest võitu saada.”

Korduskasutuse toetuseks saab kampa lüüa igaüks. Ettevõtted ja organisatsioonid, kollektiivid ja sõpruskonnad, aga ka igaüks ise.

Mitmed ettevõtted ja organisatsioonid teevad korduskasutuspäeva puhul oma argise tegevuse kõrval ka üleskutseid sotsiaalmeedias. Näiteks on üleskutsetega otsa lahti teinud looduskosmeetika ettevõte Nurme, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, aga ka Rimi, Tilk.bio, Ringkarp ja paljud teised.

Korduskasutuspäevale elavad oma tegemiste ja põhimõtetega kaasa aga mitmed teisedki ettevõtted ja organisatsioonid, näiteks Uuskasutuskeskus, Ringo, Ilma pood, Paranduskelder, I Land Sound, kuhuviia.ee ja Poke Bowl.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.