Kuidas päästa ülesoolatud toitu? Siit saad teada, mis toimib ja mis mitte

F: Pixabay

Ülesoolamine on levinuim viis, kuidas toit ära rikkuda. See ei tähenda, et vaevaga valminud söögi peaks ära viskama. Olenevalt toidust saab seda veel päästa. 

Internetis levivad kõiksugu nõksud, mis kirjeldavad, kuidas näiteks supist, hautisest või kastmest soola kätte saada. Peamiselt räägitakse kartuli ja riisi kasutamisest, ent see on pigem linnalegend, mitte hästi toimiv võte. 

Kartuli ja riisiga saab tõepoolest mõningal määral toitu päästa, aga see ei käi sõrmenipsust. Öeldakse, et ülesoolatud supi sisse tuleb panna terve või kooleks lõigatud kartul ning soojendada suppi nii kaua, et kartul oleks peaaegu pehme. Väidetavalt imab kartul endasse soola. 

Tegelikult mitte. Kartul imeb endasse vedeliku, mitte soola. Kui vedelik on soolane, siis loomulikult võetakse supist välja ka pisut soola, aga see ei muuda kogu supi soolasisaldust. 

Sama lugu on riisiga. Üks veebis ringlev populaarne moodus soovitab panna toores riis riidest kotikese sisse ja keeta seda supi või kastme sees. Riis tõmbab samuti endasse vedelikku, aga jällegi – vedeliku soolasisaldus sellest ei muutu. Väheneb toidu vedelikusisaldus, soolasisaldus jääb potis samaks. 

Selleks, et kartuli ja riisi kasutamine ka päriselt töötaks, tuleb välja imetud vedelik asendada uue mageda veega või mingite muude toiduainetega, et tasakaal muutuks. Kui keedate näiteks tomatisuppi või -kastet, siis saab juurde lisada vett ja tomateid või tomatipastat, ning muude maitseomaduste säilimiseks ka vürtse, sest väheneb ka nende osakaal. 

Supiga samamoodi. Kui teete juurviljasuppi, siis tuleks soolast vedelikku vähemaks võtta (kartuli ja riisi kasutamine on mõttetu, sest see võtab aega ja tulemus on minimaalselt märgatav) ja asendada see mageveega ning vajadusel lisada juurvilju. Kartuli või riisi keetmine võtab nii palju aega, et supi muud koostisosad muutuvad selleks ajaks püreeks. 

Ehk siis esimene reegel – lisa vedelikku ja ära jända kartulite ja riisiga. Tasakaalusta toit, lisades muid maitseaineid. Suurenda koostisosade, välja arvatud soola koguseid. Loogiline. 

Mida teha aga ülesoolatud lihaga? 

Kui see juhtus üsna küpsetamise alguses, siis pese liha lihtsalt kraani all veega puhtaks, kuivata paberrätikus ja pane tagasi ahju või pannile. Veest märga lihatükki pannile panna ei maksa, sest siis tekitad väikse pritsmete vulkaani ja tuba täitub kärsahaisuga. Nii võid ka ise end pritsmetega ära põletada.  

Tee mage kaste

Kui aga avastad ülesoolamise juba valmis küpsetatud liha puhul, siis päästab mageda kastme lisamine. Liha praadides või ahjus küpsetades saab kastme teha otse liha peale ja see vähendab liha soolasust, kuna osa soolast imendub magedasse kastmesse või mage kaste toimib lihtsalt tasakaalustajana. Mageda kastme võib lisada ka otse taldikule liha peale. Siis tekib mageda ja soola tasakaal otse suus.

Midagi happelist või magusat

Veel üks toimiv moodus on see, kui lisada toidule õige pisut happelist vedelikku, näiteks sidrunimahla, äädikat või tomateid.  

Samuti töötab suhkru, mee või siirupi lisamine. Nagu ikka – vähesel määral ja pidevalt maitstes, et lõpuks ei muudaks toitu magustoiduks. 

Suppide puhul saab vahel kasutada hapukoort või muud koort. Mõni supp ongi selline, et kooreseks muutes on see vaat et parem kui ilma kooreta. Jällegi – kui sellega väheneb muude maitseainete osa, lisa ka neid. 

Suured soolatükid lahustuvad pikalt

Kõige kindlam ülesoolamise vältimine on tasapisi soola lisamine ja pidev maitsmine. Suuretükilise soolaga tuleb olla eriti ettevaatlik, sest see lahustub pikemalt kui peensool. Kohe maitstes ei pruugi mõju tunda ja nii võid kergekäeliselt lisada soola veel. Mõne minuti pärast aga selgub, et kogu toit on rikutud, sest soola lahustumine oli alles poolel teel.

Kindlasti ei maksa soola valada otse potti. Nii võib seda minna korraga liiga palju. Vala pihu sisse ja riputa sõrmede vahelt. Aukudega soolatopsist raputades võib juhtuda ka õnnetus – topsi kaas tuleb pealt ja sool kukub kogu täiega potti.      

Näiteks praeliha puhul tasub soola lisada kõige viimasena. Eriti head on soolalaastud. Need võiks jätta igale sööjale endale alles taldrikul maitsestamiseks. 

Olenevalt toidust saab soola asemel kasutada maitsestamisel ka sojakastet või kalakastet või ka soolakristallidega võid. Aga ka nendega tuleb olla ettevaatlik.

Kokkuvõtteks: kuigi internetist võib kõige rohkem leida soovitusi vähendada toidu soolasisaldust kartuli või riisiga, siis see ei toimi. Küll aga siis kui panetegi ülesoolatud suppi või kastmesse suure kogusena riisi või kartulit ja neist toidu osa, aga siis see pole enam sama toit. Pastakastmest kartulit või riisi leida oleks päris üllatav ja kindlasti mitte maitsev.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.