Mürgitusoht: karulaugu ja rabarberiga tuleb olla ettevaatlik

Karulauk aprillis. F: Keskkonnaamet

Rubriiki toetab

Kevade algus toob kaasa sagenevad taimemürgistuse juhtumid, sest eestlased on vilkad taimekorjajad ja kevadel tärkavad esimesed rohelised võrsed jõuavad kiiresti toidulauale. Sarnased võrsed ja lehed ajavad inimesi segadusse ning nii korjatakse toiduks ka taimi, mis tegelikult söömiseks ei sobi.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse teatel aetakse karulauku segamini mürgise piibelehe ja sügislille lehtedega. Aiast korjatakse rabarberivarsi, kuid kahjuks jõuavad vahel toidu sisse ka mürgised rabarberilehed.

„Igal kevadel tasub endale meelde tuletada, et kõik roheline, mis maa seest võrsub, ei ole söödav,” ütles mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. “Kui karulaugu asemel korjatud piibelehte süüa, siis tekib pikaks ajaks ebamugav seedetraktiärritus; sügislille mürgistus viib aga haiglasse. Õnnetuse vältimiseks tasub meeles pidada karulaugu erilist omadust – kui seda sõrmede vahel mudida, siis on tunda küüslaugu või sibula lõhna. Lillede lehed niimoodi ei lõhna.”

Õnnetusi on ette tulnud ka rabarberiga. „Vahel kiputakse ära unustama, et rabarberist sobivad söömiseks ainult noored varred. Nii on näiteks smuutit tehes ära kasutatud ka rabarberi lehed ja sel moel endale liiga tehtud. Rabarberi lehed, ent ka vanad varred sisaldavad mürgiseid aineid, mistõttu need söömiseks ei kõlba,“ lisas Oder.

Mürgistuse või selle kahtluse korral helista mürgistusinfoliinile 16662 (välisriigist helistades +372 794 3794). Infoliini spetsialistilt saadud juhiseid järgides piisab taimemürgistuste puhul enamasti kodusest ravist ja jälgimisest ning puudub vajadus haiglasse pöörduda. Telefoninumber tasub telefoni salvestada, et see oleks vajadusel kiirelt leitav.

„Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Olgu see seotud kodukeemia, taimekaitsevahendite, väetiste, putuka- ja näriliste tõrjevahendite, kosmeetika, loodustoodete, ravimite, narkootiliste ainete, seente, taimede, marjade, mürgiste loomade hammustuste, mürkgaaside, alkoholi või reisidel tekkinud mürgistustega,“ julgustas Mare Oder infoliini kasutama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.