Tark nõuanne

Pane end proovile: Kui hästi sa tead, kuidas prügi sorteerida

F: Pixabay

Rubriiki toetab

Mida ei tohi biojäätmete mahutisse visata?

F: Ivar Soopan

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Piimatooted, supid ja toiduõli muudavad biojäätmed vedelaks, konteinerist prügiautosse valatuna voolab vedel jääde maanteele. Piimabakterid ajavad jäätmed ka käärima. Biolagunev pakend või kott ei lagune üldse nii hästi nagu arvatakse. Pigem pane see olmejäätmesse. Aga kui see on 100% taimsest materjalist, võid selle panna biojäätmesse.

Mis ei sobi papi- ja paberijäätmesse?

F: Pixabay

Please select 4 correct answers

Correct! Wrong!

Jäätise- ja kommipaberid ning teised seesugused paberid koosnevad eri materjalidest, mida ei saa teineteisest eraldada ja seepärast uuesti kasutusele võtta. Pane need olmejäätmesse.

Kuhu sobib pehme hambapastatuub?

F: Pixabay
Correct! Wrong!

Pehme hambapastatuub põletatakse ja see tuleb panna olmejäätmesse. Metallist tuub aga sobib pakendikonteinerisse viskamiseks, sest seda saab ümber töödelda.

Kuhu sobib kartongist kohvitops?

Correct! Wrong!

Kartongist kohvitopsid on vastupidavuse tagamiseks üldjuhul lamineeritud ja seega ei saa neid vanapaberina ringlusse suunata. Topsid lähevad energiatootmisse ja ladestamisele. Seega tuleb need panna olmejäätmesse.

Kuhu sobib vahtplastist toidukarp?

Correct! Wrong!

See on ühekordseks kasutamiseks ja neid ei saa ümber töödelda. Tegu on suure ökoloogilise jalajäljega tootega, kuna seda saab kasutada vaid ühe korra. Need põletatakse või ladestatakse.

Kuhu sobib tetrapakk?

F: Ivar Soopan
Correct! Wrong!

Tühjad mahla- ja piimapakid lähevad pakendikonteinerisse. Tetrapakkide kõige väärtuslikum osa on tugevakiuline kartong, mis mehaanilise ja keemilise töötlemise käigus eraldatakse ja suunatakse ringlusse. Näiteks tehakse tetrapakkidest saadud kartongist kipsplaatide ümber olevat paberit.

Kuhu sobib papptaldrik?

Foto: Pixabay
Correct! Wrong!

Tavaliselt on papptaldrikud lamineeritud ja määrdunud. Papptaldrikud põletatakse või ladestatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.