Uudis

113 Austraalia tulekahjudes kannatanud loomaliiki vajavad erakorralist abi

Enim abi vajavate liikide seas on koaalad, kängurud, linnud, kalad ja konnad.Foto: Shutterstock

BBC News vahendab, et Austraalia andmeil vajavad 113 loomaliiki pärast hiljutisi metsatulekahjusid erakorralist abi. Hetkel pole teada, et ükski loomaliik oleks välja surnud, kuid kahjustada sai vähemalt 30 protsenti nende elukeskkonnast. Enim abi vajavate liikide seas on koaalad, kängurud, linnud, kalad ja konnad. Hinnanguliselt hukkus tulekahjudes enam kui miljard looma.

Mõned suures ohus liigid seisavad silmitsi peatse väljasuremise riskiga, kuna pea kogu nende keskkond on hävinud. Siia kuuluvad konn Philoria pughi, sisalik Eulamprus leuraensis ja näriline Sminthopsis aitkeni. Koaalade ja mõningate hiirte (Pseudomys fumeus) elukeskkonnast hävis märkimisväärne ala, mistõttu vajavad nad taastumiseks erakorralist sekkumist.

Kuigi mitmed abi vajavate liikide nimekirja kuuluvad loomad olid juba enne ohustatute seas, siis teised lisandunud liigid olid varem ohuta. Peatselt on oodata infot ka taimede ja selgrootute kohta. Paljudele tulest mõjutatud aladele pole endiselt turvaline siseneda, et asjade seisu täpsemalt hinnata. Julgust annab, et varasemast tulest mõjutatud kohtades on märgatud mitmeid ohustatuid loomi.

Eelmisel kuul suunas Austraalia 50 miljonit austraalia dollarit looduse ja elukeskkonna taastamiseks. Seda raha kasutatakse loomade raviks, toitmiseks ja kahjurloomade kontrollimise programmideks.

Eestis koguti Tallinna Loomaaia eestvedamisel 78 440 eurot. See annetatakse Austraalia loomaaedade loomapääste ja rehabilitatsioonikeskustele. Need asutused ravivad loomi ning aitavad neid kriisi möödudes tagasi loodusesse rehabiliteerida. Kampaania lõppes 6. veebruaril, kuid loomaaed on valmis ka edaspidi annetusi vahendama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.