Uudis

80kilomeetrine retk: Hiiumaa paar veetis öö Läti metsas

Enam kui 70aastased Anu ja Toivo Saue veetsid 22 tundi looduses

Toivo (esiplaanil) ja Anu Saue Tukumsis toimunud 24tunnise rogaini stardisFoto: 16th European Rogaining Championships 2020

Kas läheksid võõras riigis öösel, pilkases pimeduses ja paduvihmas metsa matkama? Üle 70aastased Anu ja Toivo Saue veetsid 22 tundi Läti metsas.

Hiiumaal elavad orienteerujad Anu ja Toivo Saue võitsid augusti lõpus Lätis toimunud 24tunnisel rogaini EMil oma vanusegrupis kolmanda koha. Toivo Saue ei valmistunud ööpäev läbi vältavaks rogainiks (see on võistkondlik orienteerumismatk, mille eesmärgiks on koguda kontrollaja jooksul võimalikult suur punktisumma, läbides maastikule paigutatud erinevaid kontrollpunkte) kuidagi eriliselt.

22 tundi rajal

Mõni nädal enne minekut olid mõlemad veidi tõbised. “Kõige keerulisem ülesanne oli enda kodust välja ajamine, et nüüd lähme,” meenutas Toivo Saue. “Peab olema üldine kehaline ettevalmistus, vastupidavus. Nii pika aja jooksul vanemaealised ei jookse, vaid käivad.”

EMile oli kohale tulnud rahvusvaheline seltskond: sportlasi oli 14 riigist, enim Lätist, Eestist, Venemaalt, Ukrainast, Leedust ja Tšehhist. Start oli kell 12 päeval ja finiš täpselt 24 tundi hiljem.

Saued lõpetasid võistluse kell 11 järgmisel hommikul. Seejuures ei lasknud nad minutikski silma looja. Ka ei vedanud Anu ja Toivo seljakotis kaasa suures koguses head-paremat, vaid valisid nälja kustutamiseks banaani, müslibatoonid ja energiageelid. Loomulikult ei puudunud varustusekotist ka vesi, kuivad sokid ja plaastrid.

Tunnikese jagu keset ööd turgutasid Anu ja Toivo end võistluskeskuses. “Seal sai süüa, samuti vahetasime sokke, et ei tekiks ville,” rääkis mees. Kokku läbiti 22 tunni jooksul 80 kilomeetrit ehk ligikaudu kaks maratoni.

Iga minut loeb

Jurmala lähistel Tukumsis toimunud 24tunnine rogain polnud esimene nii pikk distants, mille abielupaar on läbinud. Viimase viie aasta jooksul on Anu ja Toivo Saue käinud kaks korda Lätis ja korra Soomes end proovile panemas. “Pean end natuke kiitma, oleme saanud nende eest ka medaleid — Soomes saime teise koha, Lätis olime kolmandad!” rõõmustas Toivo.

Rogainil loeb iga minut — mis sellest, et punktide kogumiseks on terve ööpäev. “Minu liikumistempo on kõrgem ja Anul on vähem aega kaardi vaatamiseks, tema peab sabas sörkima,” ütles Toivo. “Samas peame alati nõu ja lepime kokku, kuhu või kuidas minna.”

Kuigi pikk rogain nõuab korralikku võhma ja jõudu, ei tegele Toivo Saue järjekindlalt ühegi konkreetse spordialaga, vaid hoiab end vormis koduste majapidamis- ja metsatöödega. Samuti koostab ta orienteerumiskaarte, mis nõuab tundidepikkust maastikul käimist.

Kohalikule Hiiumaa neljapäevakule ei satu Toivo kuigi tihti, erinevalt Anust, kes käib seal iga kord, sest naine on ka orienteerumistreener ja õpetab 12–18aastastele, kuidas looduses õigesti suunda võtta.

Pool sajandit orienteerumist

Sauedel on seljataga pikk orienteerumisajalugu. Toivo on alaga tegelenud 56 ja Anu 50 aastat. Toivo kõige rängem orienteerumiskogemus jääb kahe aasta taha, kui ta käis Viljandimaal öistel Eesti meistrivõistlustel.

“See toimus väga ebasobival, võpsikuga maastikul. Kahjuks olid ka punktid nii pandud, et pidid minema ühest võpsikust teise,” rääkis Toivo. “Patt öelda, aga ma eksisin mitu korda kapitaalselt ära. Kui minna pealambiga võssa, näeb lehtede vahelt ainult meetri-kahe kaugusele.”

Orienteerumispisikust on nakatunud ka Anu ja Toivo lapsed — poeg Eero ja tütred Elo ning Eveli. Noorem tütar Eveli, kes tuli orienteerumises juunioride MMil pronksile, valis seejärel oma põhialaks laskesuusatamise ja käis kahel korral taliolümpiamängudel.

Vanem tütar Elo on osalenud rahvusvahelistel neli-viis päeva vältavatel ekstreemspordivõistlustel, praegu on ta orienteerumistreener. Lapselaps Kenny Kivikas on aga võitnud mitmesugustel orienteerumisvõislustelt rida medaleid ja kuulub Eesti koondise paremikku.

Toivo Saue saavutused ei piirdu vaid rogainiga. Ta tegeles nõukaajal ka autoorienteerumisega: “Käisime ühe rallimehega Eesti meistrivõislustel, võitsime karikaid ja medaleid.”

Samuti on Toivo juba veteranina võistelnud laskesuusatamises ja -orienteerumisjooksus. “Siin on mälumänguküsimus: millal ja mis spordialal tulid isa ning tütar samal võistlusel maailmameistriks? Õige vastus on (mina ja Eveli) 2006. aastal Haanjas laskeorienteerumisjooksus.”

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.