Aegunud ravimite koht ei ole vetsupotis ega prügikastis

Foto: Pixabay

Kui oled suhteliselt terve inimene, siis juhtub ikka, et rohukappi jäävad kunagi ostetud ravimid seisma. Või jääb ravikuurist ravimeid lihtsalt üle. Retseptiravimite edasiandmine teisele inimesele on vastutustundetu tegu ja isegi siis, kui sul omal ilmneb kunagi hiljem varasemast tuttav haigusnäht ja sa justkui tunned, et võiks vana allesjäänud ravimit selle ravimiseks võtta, tuleks arstiga siiski üle konsulteerida. Aegumise puhul võib ravimite toime ja koostis muutuda, nii et soovitud efekti ei tule ja oma tervisele tehakse pigem kahju.

Ravimid ei kuulu kindlasti olmeprügi hulka, niisamuti ei tohi neid vetsupotist alla lasta, sest ravimid kanduvad edasi pinnavette ja veekogudesse, sattudes taimedesse ning lõpuks võivad ohustada ka meie joogivett. Eriti riskantsed keskkonnale on mitmesugused hormoonpreparaadid, vähiravimid ja antibiootikumid. Näiteks olmeprügi või heitvee hulka sattunud antibiootikum võib aidata kaasa antimikroobse resistentsuse kujunemisele. Üleliigsed ravimid saab äraviskamise asemel viia lähimasse apteeki, kus neid tasuta vastu võetakse. Terviseamet on valmis saanud lühikese õppevideo, mismoodi aegunud ravimeid apteegis ära saab anda ning kuidas need tuleks üleandmiseks pakendada – originaalpakendis ja läbipaistvas kilekotis. Vaata lähemalt videot!

Kraadiklaase ja süstlaid apteegis vastu aga ei võeta. Vana tüüpi elavhõbedat sisaldav kraadiklaas kuulub ohtlike jäätmete hulka ja tuleb viia jäätmejaama, niisamuti tuleb jäätmejaama viia elektrooniline kraadiklaas. Apteegis ei võeta vastu ka meditsiinilisi seadmeid, toidulisandeid ega tühje ravimipurke.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.