Uudis

Äge algatus: Tartus avati esimene toidujagamiskapp

Toidujagamiskapp Tartus. Foto: Foodsharing Tartu

Tartu Toidujagamine on tänu paarile heale inimesele ja nende pühendumusele saanud hakkama märgilise sündmusega – esimene avalik toidujagamispunkt on avatud. Barlova Toidujagamispunkt asub baari Eha tänavapoolsel küljel ning on lihtsalt märgatav selle kauni rohelise värvi tõttu.

Toidujagamine ehk foodsharing‘u kontseptsioon sai alguse 2012. aastal Saksamaal ning on levinud paljudes Euroopa riikides. Toidujagamise kaudu saavad eraisikud, kauplejad ja tootjad pakkuda või koguda toitu, mis muidu ära visataks, kuid kasutuskõlblikku toitu saab täiesti rahulikult anda teisele ringile ja just neile, kes seda vajaksid.

Toidujagamine Barlova toidujagamispunktis on imelihtne. Barlova Toidujagamispunkti eestvedaja Kerly Ilvese sõnutsi on kapi peal kirjas täpsed reeglid, mida ja kuidas kappi panna. “Barlova toidujagamispunkt on 24 tundi avatud, kõik, kes seda näevad, võivad sealt võtta, mida soovivad, ja sinna ka asju panna,” selgitab ta ja lisab, et kappi võib panna igasuguses seisundis toitu, kui see on tarbimiskõlblik, pole vanaks läinud ega muud moodi kannatada saanud. “Näiteks ostsite riisijahu, aga see ei maitse teile ja te ei oska sellega midagi teha. Kui selle parim enne kuupäev on korras, panete kleepsuga paki suu kinni ja selle võib kappi panna. Või sai kodus liiga palju hapukapsast tehtud. Purki, silt peale, kus on kirjas, millal selle valmistasite, mis on purgi sees, ning kappi,” toob Ilves näiteid toitudest, mis kappi sobivad.

Barlova toidujagamiskappi toodud toidud. Foto: Barlova TJP.

Lihtne näide ülejäävast toidust on ka peale suurt sünnipäeva ülejäänud toit, mida on kõige lihtsam pakkuda sõpradele-sugulastele ja naabritele. Toitu jääb tihti üle ka suuremate ürituste nagu erinevate vastuvõttude, pulmade ja avamiste järgselt. Eriti suurtes kogustes toitu jääb üle kauplustekettides, kohvikutes, turgudel, restoranides jms. Seda kõike pole tarvis ära visata, vaid kindlasti saab mingi osa sellest nüüd ka toidujagamiskappi viia. Praeguste temperatuuridega säilivad toidud seal ka hästi.

.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.