Uudis

Äikeseuurija: täna öösel tunde väldanud äike oli erakordne, aga sama võimast müristamist võime lähipäevil veel kuulda

Foto: Unsplash

Klimatoloog Sven-Erik Enno sõnul oli täna öösel ja varahommikul Lääne- ning Loode-Eestit tabanud tunde kestnud pikne erandlik, ometi võib selline müristamine lähipäevil korduda.

Enno sõnul on praegu eriline ilmaolukord, sest kohtuvad eri õhumassid: kui Võrumaal on sooja 32 kraadi, siis saartel alla 20.

Äike piirdus siiski Lääne- ja Loode-Eestiga. “Kui tõmmata mõtteline joon Pärnust üle Kesk-Eesti Rakvere ja Virumaa peale, siis sellest lääne pool oli äike, idas oli selge taevas ja soe rahulik öö, temperatuur ei langenud paiguti alla 20 kraadi,” ütles Enno.

Enno ise viibis suure müristamise ajal Võrumaal. “Siin ei juhtunud midagi, ilm on väga palav ja taevas täiesti pilvitu,” ütles ta.

Enno sõnul võib samasugune võimas äike korduda. “See võib juhtuda, kuni püsib väga kuum õhumass,” ütles Enno. “Vähemalt homse päeva ja Lõuna-Eesti kohal veel laupäevalgi võib oodata nii päeval kui ka öösel tugevaid äikesetorme.” Täpsemat aega ja kohta pole siiski võimalik prognoosida.

See, et vähemalt Tallinnas vältas äike tunde, on erakordne. “Üldiselt Eestis nii pikalt see ei kesta, kuskil pool tundi on tüüpiline,” ütles Enno. “Mitmetunnine on erandlik. Aga sellises olukorras, kus temperatuuride erinevused on nii suured ja kohtuvad eri õhumassid, tekibki suurem ja võimsam äike.”

Täna võis rannikul nii mõneski kohas märgata ka udu, Tallinnas olid sellesse mattunud sadamas seisvad laevad. Enno sõnul ei kaasne äikesega udu. Küll aga on see seotud sooja õhuga, mis jõuab Mandri-Eestist kagutuultega jaheda mere peale. “Kuum õhk jahtub kiiresti ja niiskus kondenseerub ning rannikualadel ja mere kohal tekivad udupiisad,” ütles Enno.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.