Uudis

Airbus tutvustas nullemissiooniga lennuki kavandit

Revolutsiooniline V-tähte meenutav lennuk.Foto: tootja

Euroopa lennukitootja Airbus esitles esmaspäeval, 21. septembril, kolme vesinikkütusega töötava lennuki kavandit. Firmal on plaanis võtta 2035. aastaks kasutusele nullprotsendilise süsinikuheitega reisilennuk.

Nädala alguses tutvustas Airbus turboventilaatoriga reaktiivlennukit, mis mahutab rohkem kui 200 reisijat ning suudab lennata üle 2000 meremiili. Lennuki jõuallikaks oleks vesinikul töötav gaasiturbiinmootor, kirjutab Bloomberg.

Samuti esitas tootja propellerlennuki kavandi – see lennuk on mõeldud lühemate vahemaade läbimiseks ja mahutaks ligikaudu sada reisijat.

Kolmest mudelist kõige keerulisem oli V-tähte meenutav lennumasin. Tänu uutmoodi kabiini paigutusele on lennukis vesiniku hoidmiseks ja jaotamiseks uudsed lahendused. Kui kõik õnnestub, võetakse revolutsioonilise kujuga lennumasin kasutusele. Kui ei, jäädakse klassikalise mudeli juurde.

Kuna Airbusi eesmärgiks on nullemissiooniga lennud, tuntakse üha suuremat huvi vesiniku kasutamise vastu. Firma peamised aktsionärid – Saksa- ja Prantsusmaa valitsused – survestavad Airbusi uute lennukite väljatöötamist veelgi, sest lennufirmasid toetati koroonakriisi ajal. Kaks riiki on eraldanud rohelisema tuleviku nimel töötamiseks 2,5 miljardit eurot.

Airbusi teatel kasutatakse vesinikku kliimaneutraalsete eesmärkide saavutamiseks nii lennunduses kui ka muudes tööstusharudes. Kuigi firma on välja öelnud, et kavatseb võtta 2035. aastaks kasutusele esimese nullemissiooniga reisilennuki, on selle väljatöötamine tõeline väljakutse, sest vajab tohutut infrastruktuuri ja valitsuse investeeringuid.

Airbus plaanib järgmise kolme aasta jooksul uusi mudeleid katsetada.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.