Uudis

Amet tuvastas nõuetele mittevastavad äädikad

F: Pixabay

Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollis Eestis müüdavate äädikate äädikhappe sisaldust. Viiel juhul tuvastati lubatust lahjem äädikas.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna juhataja Kairi Ramjala sõnul kontrollis amet kaubanduses müügil olevate 30%-liste äädikate äädikhappe sisaldusi.

„Kokku võeti seitse proovi ning viie proovi puhul ei vastanud äädikhappe sisaldus märgistusel toodud protsendile. Märgistusel esitatud 30% äädikhapet peab vastama ka toote sisule,“ selgitas Ramjalg tulemusi.

30% märgistuse nõudele vastasid Rimi Basicu söögiäädikas ja Ektoni 30% äädikhape 0,5 l. 

Alla 30% äädikhappe sisaldusega olid 30% söögiäädikas „Minu“ (30.03.2024), 30% äädikas „Meie heaks“ (16.11.2024), Optima Linija 30% söögiäädikas (25.05.2024) ja kaks Grossi Toidukaupade 30% äädikhapet (17.06.2023 ja 30.03.2024).

Tarbija võib pöörduda kauplusesse, kust äädikas osteti ning esitada toote asendamise või raha tagastamise nõude. 

„Nende viie toote puhul on tegemist ühe tootjagaP&G Grupp AS, kelle suhtes on alustatud menetlust. Tootja peab nõuetele mittevastavad tooted turult kõrvaldama ning viima tooted nõuetega vastavusse ja seda ka kontrollima,“ kirjeldas Ramjalg.

Eestis töötati 2019. a välja „30% äädikhappe turustamise hea tava“, milles on kirjas soovitus, et toote nimetusena kasutada „30% äädikhape“ või „30% äädikhappe (vesi)lahus“ vms. Seetõttu ei tohiks toote nimetuses kasutada „äädikas“ ja „söögiäädikas“. Amet tegi tootjatele märkuse toodete nimetuste osas.

Amet kontrollib äädikat ka järgmisel aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.