Carlsberg testib tarbijate peal biopõhisest materjalist pudeleid

Carlsbergi PEF-polümeerist pudelid. F: Carlsberg Grupp

Carlsberg Grupp annab õlletarbijatele võimaluse proovida uut biopõhist ja täielikult taaskasutatavast materjalist tehtud kiudpudelit. 

Uut tüüpi pudelit toodetakse kokku vaid 8000 tükki ning katsetatakse kaheksal turul: Taanis, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis, Poolas, Saksamaal, Prantsusmaal ning meie põhjanaabrite juures Soomes. 

Projekti eesmärgiks on koguda teavet selle kohta, kuidas uus pudel vastu võetakse ning saadud tagasiside põhjal arendada välja uus järgmise põlvkonna pudel, teatas Carlsberg.

Kiudpudeli võtmetähtsusega osa on selle taimepõhine PEF-polümeerist vooder, mille on välja töötanud Saku Õlletehase emafirma Carlsbergi partner Avantium. PEF on valmistatud täielikult looduslikust toorainest, see sobib plasti ringlussevõtu süsteemidega ja laguneb looduses, kui peaks sattuma väljapoole riiklikke ringlussevõtu süsteeme.

PEF toimib ka tõhusa tõkkena õlle ja kiududest väliskesta vahel, kaitstes õlle maitset ja värskust paremini kui tavaline fossiilkütustel põhinev PET-plast. Pakendiettevõtte Paboco toodetud pudeli väliskest koosneb kestlikult hangitud puidukiust ja on samuti biopõhine. Väliskestale on lisatud isoleerivad omadused, mis aitavad hoida õlut külmana kauem kui purgid või klaaspudelid.

Pudel koosneb 100% biopõhisest materjalist, välja arvatud kork, millele pole hetkel alternatiivi ja mida on vaja toote kvaliteedi tagamiseks. Pudel ja kork üheskoos on aga sellegipoolest täielikult taaskasutatavad. Edaspidi uurivad Paboco, Carlsberg ja partnerid Paberpudelite Tootjate Kogukonnas võimalusi alternatiivsete kiupõhiste pudelikorkide kasutuselevõtuks ja loodavad luua 2023. aastaks üldkasutatava lahenduse. 

Kiudpudeli teine põlvkond on toote elutsükli mõttes juba praegu parem kui klaasist ühekordselt kasutatav pudel. Järgmine, kolmanda põlvkonna pudel peaks tulema aga veelgi paremate näitajatega. Carlsbergi visiooni kohaselt on kiudpudelite heitkogus kuni 80% väiksem senistest klaaspudelitel.

Seega saaks sama süsinikujalajälje juures valmistada iga klaasist ühekordselt kasutatava pudeli kohta viis kiudpudelit. Carlsbergi teatel on nende lõppeesmärk saavutada kiudpudelile sama väike süsinikujalajälg kui korduvtäidetaval klaaspudelil – praegu kõige tõhusam pakend, kui see õigesti tagastussüsteemi kaudu kokku kogutakse ja taaskasutatakse. Kiudpudeli turuletoomise eesmärk ei ole aga asendada turul olevaid korduvkasutatavaid klaaspudeleid, vaid pakkuda tarbijatele suuremal hulgal keskkonnasõbralikke valikuvariante. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.