Eesti Energia aitab muuta kolm Annelinna kortermaja energiatõhusaks

F: Tarmo Haud

Eesti Energia paigaldab kolmele üheksakordsele Annelinna kortermajale salvestid ja elektriauto laadijad ning ühendab need paindliku energiajuhtimislahendusega, aidates muuta hooned energiatõhusaks.

Lahendused paigaldatakse osana Tartu linna juhitud projektist Open Lab, mille käigus renoveeritakse kortermajad täielikult. Renoveerimisel kasutatakse tehases eeltoodetud paneele, hoonetele paigaldatakse ka päikesejaamad, soojussalvesti, targa kodu lahendused ning korrastatakse kortermaju ümbritsev avalik ruum.

Eesti Energia arendusjuhi Kaur Laueri sõnul on kortermajade energiatõhusaks muutmine vajalik kliimaneutraalsuseni jõudmiseks.

„Tegemist on suure ja keeruka projektiga, millel on potentsiaal anda oluline panus Eesti teekonnal nulli ehk süsinikneutraalsuseni,“ ütles Lauer. „Eestis on sadu tuhaneid aastail 1960-1990 massehituse käigus ehitatud kodusid, mis asuvad amortiseeruvates hoonetes.  Osaleme selles projektis suure huviga, sest kui see õnnestub, saame tulevikus pakkuda kortermajadele sarnast tervikpaketti.“

Innovaatiliste lahenduste potentsiaal Eestis on suur. Järgmise 30 aasta jooksul tuleb Eesti hoonete rekonstrueerimise pikaajalise strateegia järgi minimaalselt C-energiaklassini rekonstrueerida 14 000 korterelamut, neist 22% ehk üle 3000 juba aastaks 2030.

Eesti Energial on kogu projektis kolm eesmärki: taastuvenergia juhtimine nii, et omatarve oleks salvesti abil maksimaalne, paigaldada 9 nutikat elektriautode laadijat ning paindlik energiajuhtimine, mis võimaldab säästa investeeringutelt ning püsikuludelt, kuid samal ajal tagab kõikide seadmete töökindluse.

„Lisaks sellele, et kortermajad saavad hakata kasutama omatoodetud elektrienergiat ja sellega kulusid kokku hoida, on salvestuslahendus oluline ka hädaolukorra tingimustes, et tagada näiteks elektrikatkestuste puhul liftide toimimine, valgustus ja ventilatsioon,” rääkis Lauer.

Hoolimata sellest, et Open Labi sarnaseid terviklahendusi nii suurte kortermajade puhul ei ole Eestis veel läbi viidud, toonitas Lauer, et renoveerimist plaanivad korteriühistud võiksid Eesti Energia poole pöörduda juba praegu, et tulemuseks oleks tervikliklahendus, mis oleks ajakohane ka aastakümnete pärast.

„Kortermaja renoveerimine on pikk protsess. Alustades planeerimisega täna, saavad ühistud ja selle elanikud juba mõne aasta pärast kasu lõigata mitte ainult päikesepaneelidega toodetud soodsast energiast, vaid tänu nendega ühendatud akudele teenida täiendavat tulu energiaturgudel,“ kirjeldas Lauer. „Samuti asendub lähema kümne aasta jooksul suur hulk praeguseid bensiini- ja diiselmootoriga autosid elektriautodega. Ka neile on mõistlik laadimisvalmidus luua nutikalt ja terviklikult, et täiendavad kulud tulevikus oleksid minimaalsed.“ 

Projekti Open Lab käigus renoveeritakse Tartu kortermajad Tartu linna, Balti Uuringute Instituudi, Tartu Regiooni Energia Agentuuri, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Greni ja Eesti Energia koostöös. Projekti Open Lab (Open innovation living labs for Positive Energy Neighbourhoods) rahastatakse Euroopa Komisjoni poolt rahastatud programmist Horizon 2020, meetmest Green Deal. Projektis osalevad veel Pamplona linn Hispaanias ja Genki linn Belgias. Kogu projekti maksumus on 5,5 miljonit €, millest Eesti Energia eelarve on ca 300 000 €. 

Kogu konsortsiumis on kokku 33 erinevat osapoolt, kellest seitse tegelevad Tartu Annelinna projektiga. Renoveerimine algab 2023. aastal ja lõppeb 2025. aasta lõpus. Projekti rahastusnumber on 101037080.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.