Sel nädalal toimub Tartus looduse ökoloogilisele taastamisele keskenduv rahvusvaheline konverents SERE2024, mis toob elurikkuse hoidmise ja looduse hea käekäigu tagamise üle arutama ligi 700 teadlast, praktikut ja poliitikakujundajat 47 riigist.
Looduslike elupaikade hea seisundi taastamisel on tähtis osa nii elurikkuse säilitamisel, kliimamuutuste leevendamisel, toidujulgeoleku tagamisel kui ka inimeste tervise ja heaolu hoidmisel. Euroopa looduslikest elupaikadest on kahjustunud ja vaesunud enam kui 80%. Hiljuti jõustunud Euroopa looduse taastamise määrusega soovitakse seda olukorda otsustavalt muuta.
Tartu Ülikooli taastamisökoloogia professori ja konverentsi korraldusmeeskonna juhi Aveliina Helmi sõnul on seejuures äärmiselt oluline, et taastamisel vaadeldaks ökosüsteemi tervikuna.
„Ökoloogilise taastamisel tuleks keskenduda just sellele, et taastuksid looduslikud protsessid,” rääkis Helm. “Nii saavad ökosüsteemid tagasi isereguleerumisvõime ja vastupidavuse. Taastamise all mõistame nii hävinud rabadest taas jõhvika- ja murakasoode kujundamist, tammide eemaldamist jõgede kalarohkuse taastumiseks kui ka kaevandatud aladele elurikkuse tagasitoomist. Heaks tulemuseks on vaja põhjalikke teadmisi ja kogemusi, aga ka tõhusat koostööd kohalike kogukondadega.”
Kliimaminister Yoko Alender rõhutas konverentsi avakõnes, et Eestis on aastate jooksul kogunenud tõeliselt edukaid ja inspireerivaid näiteid sellest, kuidas loodusele tehtud kahju saab heastada, ökosüsteemid taastumisteele lükata ning kohalikke kogukondi kaasa tõmmata.
„Looduse hea käekäik on kõigile kasulik,” ütles ta. “Näiteks on Eestis arvukalt väiketalupidajaid ja ettevõtteid, kelle eluviis ja sissetulek on tugevalt seotud taastatud pärandniitudega. Eesti pärandniitude taastamine Saaremaal, Muhus ja Hiiumaal pälvis Euroopa programmilt LIFE 30 aasta parima looduskaitseprojekti tunnustuse. Suur huvi konverentsil osalemise vastu näitab, et need on väärt kogemused, millest on ka rahvusvaheliselt palju õppida.“
SERE2024 ettekannetes kajastatakse uusimaid teadusuuringuid ja praktilisi lahendusi kahjustatud ökosüsteemide taastamise ja tulemusliku loodushoiu kohta kogu maailmast. Seejuures keskendutakse ökosüsteemide seisundi parandamise võimalustele nii maismaal kui ka mageveekogudes ja meres.
Muu hulgas arutletakse elurikkuse hoidmise ja taastamise võimaluste üle tuule- ja päikeseparkides, linnades ja põllumajandusmaastikel ning mõeldakse ühiselt, kuidas hiljuti vastu võetud looduse taastamise määrust kõige tulemuslikumalt rakendada.
Konverentsil osalejatele räägitakse ka Eesti edusammudest looduse taastamise vallas. Ekskursioonide käigus tutvustatakse neile siinseid edulugusid nii karjääride elurikkamaks muutmise, märgalade ja soode taastamise kui ka jõgede ja kalapopulatsioonide seisundi parandamisel, põllumajandusmaastike mitmekesistamisel ning pärandniitude hooldamisel ja taastamisel.
Konverentsi korraldavad Ökoloogilise Taastamise Ühingu Euroopa sektsioon, Tartu Ülikool ja Pärandkoosluste Kaitse Ühing.