Uudis

Eesti lähiriikides on sigade katku tõttu surnud ligi 60 000 isendit

Foto: Unsplash

Lätis, Leedus ja Poolas on sigade Aafrika katku tõttu hukatud või hukkunud ligi 60 000 kodusiga.

Eestis pole viimastel aastatel katk farmidesse jõudnud, kuid endiselt tuvastatakse sigade Aafrika katki ehk SAKi antikehadega metssigu, teatas veterinaar- ja toiduamet. Nendel metssigadel on olnud kokkupuude SAK viirusega ja ka neid peetakse nakkuse leviku seisukohalt ohtlikuks.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervise- ja heaoluosakonna juhataja Hele-Mai Sammeli sõnul on olukord muret tekitav. “Kui meie metssigade populatsioonis ei esine SAKi, on ka haiguse jõudmine kodusigade farmidesse vähetõenäoline,” ütles Sammel. “Siiski võib inimeste reisimine tuua Eestisse aktiivse haiguse ning sellisel juhul on oht, et SAK hakkab meil taas levima.”

“Käes on haiguse leviku aktiivne periood, sest teateid uutest kodusigade kolletest Euroopa farmides tuleb pea igapäevaselt,” sõnas Sammel. “Seetõttu on oluline reisil olles vältida kokkupuudet sigadega ning reisilt tulles mitte külastada sigalaid.”

Sigade Aafrika katku on käesoleval aastal tuvastatud veel Ukraina, Bulgaaria, Serbia, Kreeka, Moldova, Slovakkia ja Rumeenia seafarmides.

Vältimaks katku levimist farmi, tuleb väga hoolikalt järgida bioturvalisuse reegleid. Endiselt on keelatud sigu väljas pidada ja sööta värske rohuga.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.