Eesti on jätnud mitu keskkonda puudutavat euroliidu nõuet täitmata

Foto: Pixabay

Euroopa Komisjoni hinnangul ei ole Eesti nõuetekohaselt üle võtnud keskkonnamõju hindamist ja taastuvenergiat käsitlevate EL-i direktiivide sätteid.

Euroopa Komisjon otsustas täna saata Eestile põhjendatud arvamuse vormis ametliku nõude viia riigi õigusnormid kooskõlla EL-i keskkonnamõju hindamise direktiiviga.

Kõnealuse direktiivi kohaselt tuleb enne lubade andmist analüüsida selliste riiklike ja eraprojektide keskkonnamõju, mis võivad keskkonda oluliselt mõjutada.

2019. aasta juulis saatis komisjon Eestile ametliku kirja, millele järgnes 2022. aasta septembris täiendav ametlik kiri. Olles analüüsinud Eesti vastuseid ja Eesti õigusaktidesse 2020. aastal tehtud muudatusi, järeldas komisjon, et teatavad puudused ülevõtmisel on kõrvaldatud. Kuid Eesti ei ole nõuetekohaselt üle võtnud osa direktiivi nõudeid, mis on seotud näiteks projektidega, mis käsitlevad harimata maa või poollooduslike alade kasutamist intensiivpõllumajanduses, tehismineraalkiudude tootmise rajatisi ning radioaktiivsete jäätmete töötlemise ja ladustamise rajatisi.

Lisaks ei ole üle võetud nõuet anda üldsusele teavet selle kohta, milliseid otsuseid võidakse otsustusprotsessi tulemusel teha.

Peale selle otsustas komisjon saata Eestile põhjendatud arvamuse rikkumismenetluse jätkamise kohta seoses sellega, et riik ei ole täielikult üle võtnud direktiivis sätestatud EL-i õigusnorme taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta.

Direktiivis on ette nähtud meetmed, millega toetada taastuvenergia kulutõhusust ning lihtsustada taastuvenergiaprojektide haldusmenetlusi. Ühtlasi hõlbustatakse sellega kodanike osalemist energiasüsteemi ümberkujundamises ja nähakse ette konkreetsed eesmärgid taastuvenergia osakaalu suurendamiseks kütte-, jahutus- ja transpordisektoris aastaks 2030. Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtpäev oli 30. juuni 2021. Praeguseks on Eesti direktiivi üle võtnud vaid osaliselt. 

Eestil on nüüd vastamiseks ja vajalike meetmete võtmiseks aega kaks kuud. Vastasel juhul võib komisjon anda asja Euroopa Kohtusse.

Euroopa Komisjon avaldab korrapäraselt rikkumismenetlusi käsitlevaid otsuseid, millega rakendatakse õiguslikke meetmeid nende liikmesriikide suhtes, kes ei ole täitnud EL-i õigusaktide nõudeid. Need otsused hõlmavad mitmesuguseid sektoreid ja EL-i poliitikavaldkondi ning nende eesmärk on tagada EL-i õigusaktide nõuetekohane kohaldamine kodanike ja äriühingute huvides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.