Eesti poeketid ei plaani Rimi eeskujul õhukesi kilekotte tasuliseks muuta

Teised poeketid jätkavad tasuta kilekottide pakkumist.Foto: Shutterstock

Rimi teatas täna, et kehtestas õhukestele kilekottidele hinnaks 5 senti, teised poeketid õhukeste kilekottide tasuliseks muutmist ei plaani.

Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido sõnul ei ole kilekott iseenesest probleem, vaid probleemiks on selle hilisem kasutus ja käitlemine. Tema sõnul on kauplusekett teinud viimastel aastatel muudatusi kilekottide kasutamise vähendamiseks ja alternatiivide kasutamiseks. Coop ei plaani siiski õhukesi kilekotte tasuliseks muuta, vaid juhib tähelepanu teadlikule kasutamisele.

Näiteks võttis Coop kassade juurest ära õhukesed kilekotid aasta enne seda, kui seadus seda nõudis, ühtlasi on kauplustes paberkottide hinnad suurtest kilekottidest madalamad.

“Õhukeste kilekottide tasuliseks muutmine vähendaks nende kasutamist tõenäoliselt veelgi ning suurendaks ka kaupmehe kukrut, kuid siin on oluline märkida, et kilekott ise ei ole probleem. Kilekoti tootmisprotsess on keskkonnale palju vähem koormav kui paberkoti tootmine, samas tähelepanu pööratakse peamiselt vaid kilekoti ja paberkoti võrdlemisele nende hilisemas kasutuses ja käitlemises,” ütles Miido BNS-ile.

Lisaks tuleb Miido sõnul arvestada, et mõningaid tooteid ei ole võimalik hügieeninõuetest tulenevalt alternatiivina pakutud võrkkotis müüa. “Näiteks lahtine pesemata kartul või porgand määriks võrkkotti pakendatult nii ostukorvi, selles olevad muud tooted kui ka kassalindi, põranda jne. Arvestades lahtise kartuli alla poole eurost kilohinda, suurendaks tasuline kilekott selle toote ostuhinda kokkuvõttes kuni 15 protsenti,” lisas ta.

Selver pakub oma klientidele võimalust osta puu- ja juurviljaosakonnas keskkonnasäästlikuma valikuna biolagunev kott. “Tavaliste õhukeste kilekottide tasuliseks muutmise plaani Selveril ei ole,” märkis Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski.

Ka Prisma ei plaani hakata väikeste kilekottide eest raha küsima. “Prisma pakub oma klientidele valikuvõimalust – tavaliste hügieeni tagamiseks mõeldud väikeste kottide kõrval on meie puu-ja juurvilja osakonnas võimalik valida ka biolagunev väike kilekott ning Rocca al Mare ning Vanalinna Prismas on kolmanda alternatiivina olemas ka väiksed paberkotid. Igaüks saab teha oma valiku, kõik väiksed kotid on Prismas tasuta,” ütles Prisma kommunikatsioonijuht Piret Lankots.

Õhukesi kilekotte võib seaduse järgi tasuta jagada hügieeni eesmärgil. Seni sai Rimis puu- ja köögiviljalettide juures õhukesi kilekotte tasuta võtta. Ettevõte püüab selle sammuga vähendada nii enda kui ka oma klientide ökoloogilist jalajälge.

2020. aasta lõpuks asendab Rimi ühekordsed plastikust söögiriistad, kõrred ja plastkarbid keskkonnasõbralike lahendustega. Ühtlasi tegeleb ettevõte aktiivselt sellega, et vähendada ka puu- ja köögiviljade pakendamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.