Uudis

Eesti riiklik ilmaäpp sai nime ja seda saad kasutada õige pea

Ilmaäppi eristab teistest samalaadsetest näiteks asukohapõhised push-teated ohtlike ilmastikunähtuste kohta.Foto: Shuttestock

Eesti saab peeagi keskkonnaagentuuri vedamisel endale uue ilmaäpi ILM+, mis peaks valmis saama veel sellel kevadel. Ilmaäppi eristab teistest samalaadsetest näiteks asukohapõhised push-teated ohtlike ilmastikunähtuste kohta, mis tulevad otse ekraanile. Lisaks ilmahuviliste enda vabatahtlikud vaatlused ehk võimalus on ka ise äppi ilmainfot edastada.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse asedirektori Svetlana Pudova sõnul oli nimekonkurss väga positiivne kogemus, millega sai inimesi kaasata. Rahvas mõtles väga aktiivselt ja kirglikult kaasa. Nimesid pakuti seinast seina: ilusaid meeste ja naiste nimesid, nagu näiteks Kairo, Ilmar, Maru, Tormi või Taimi, Pilvi, Tuule, aga ka ilmajumalate nimesid, ilmastikunähtuseid ja muud vaimukat.

„Valikul lähtusime aga sellest, et nimi oleks lühike, ühtselt arusaadav ja sisule viitav. Lisaks vaatasime, et sama nime poleks juba võetud. Näiteks paar populaarset nimevarianti olid juba eelnevalt registreeritud,“ kommenteeris Pudova valikukriteeriume. ILM+ hakkab edastama Eesti asukohapõhist ilmaprognoosi, lisaks leiab sealt vaatlusandmeid ilmajaamadest, kaugseire tulemusi, jääkaardi ja palju muudki.

Kliima soojenemine põhjustab üha sagedamini ekstreemseid ja ohtlikke ilmastikunähtusi. Sellest tulenevalt on vajadus kvaliteetse hoiatamisteenuse järele ning oluline on, et kasutajad saaksid edastada oma ilmavaatlusi, panustades sellega ilmaprognooside ja -hoiatuste kvaliteeti. „Äpi funktsionaalsuste abil populariseerime ka ilmavaatlusi ja suuname tähelepanu ilmastikule ning ka ohtlikele ilmanähtustele ja tõstame ühtlasi ka inimeste teadlikkust kliimamuutuste kohta,“ kommenteeris ilmateenistuse asedirektor. 

Uue äpiga ILM+ planeerib Keskkonnaagentuur välja tulla kevadel, hetkel käivad veel viimased ettevalmistus- ja arendustööd.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.