Uudis

Eesti saab euroliidult hoonete renoveerimiseks ja energiatõhususe parandamiseks 9,5 miljonit eurot

F: Ivar Soopan

Euroopa Komisjon investeerib üle 110 miljoni euro keskkonna- ja kliimameetmete programmi LIFE raames rakendatavatesse integreeritud projektidesse, mis valiti välja 2020. aasta projektikonkursi alusel. Eesti saab 9,5 miljonit eurot.

Eestist saab toetust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi juhitav projekt LIFE IP BUILDEST, mis aitab saavutada ELi hoonete energiatõhususe eesmärke ja rakendada Eesti pikaajalist hoonete renoveerimise strateegiat.

Projektiga luuakse tehnilisi lahendusi ja tehakse katselisi renoveerimistöid 25 hoones kolmes Eesti linnas. Projekt hõlmab erinevat tüüpi hooneid alates mitmekorruselistest korterelamutest kuni ajalooliste hooneteni välja. Loodavaid lahendusi saab hiljem kasutada nende hoonetüüpide renoveerimiseks kõikjal Eestis.

Lisaks Eestile toetatakse uusi suuri keskkonna- ja kliimaprojekte veel 10 liikmesriigis – Küprosel, Leedus, Lätis, Madalmaades, Poolas, Prantsusmaal, Sloveenias, Soomes, Taanis ja Tšehhis. Projektid on suunatud COVID-19 pandeemia järgsele keskkonnahoidlikule taastumisele ning toetavad Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärke muuta EL 2050. aastaks kliimaneutraalseks ja saastevabaks.

Euroopa rohelise kokkuleppe juhtiv asepresident Frans Timmermans ütles: „Lahendamaks kliima-, elurikkuse- ja saastekriisi, ei tohi me aega kaotada. Programmiga LIFE toetatakse otseselt projekte kogu ELis – see aitab nii riikidel kui ka piirkondadel loodust kaitsta ja taastada. Loodus on meie tähtsaim liitlane ja me peame tema eest hoolt kandma, siis saab ka loodus meie eest hoolt kanda. Soovin edu kõigile täna valituks osutunud projektidele.“

Integreeritud projektid võimaldavad liikmesriikidel kasutada teisi ELi rahastamisallikaid, sealhulgas põllumajandus-, struktuuri-, ja regionaalfonde ning teadusrahastust, samuti riiklikku rahastust ja erasektori investeeringuid. Kokku loodetakse 11 projektiga kaasata rohkem kui 10 miljardit eurot täiendavat rahastust, mis mitmekordistab täna eraldatud vahendeid ja muudab tõeliselt kohapealset olukorda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.