Eesti soovib vähendada 2035. aastaks CO2 heidet kuni 38 protsendi võrra

Foto: Shutterstock

Uue arengukava järgi soovib riik vähendada 15 aasta jooksul süsinikdioskiidi-heidet 23-38 protsendi võrra. Seejuures on plaan suurendada näiteks ühistranspordi kasutamist.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tutvustas esmaspäeval, 21. septembril Eesti uue transpordi ja liikuvuse 2021–2035 aastate arengukava esmaversiooni, millega ministeerium soovib viia riigi lähemale rohelisemale, targemale ja turvalisemale transporditaristule.

Arengukava loomiseks ja sisustamiseks korraldas ministeerium viimase 18 kuu jooksul üle Eesti kaasamisüritusi, et hõlmata sihtrühmade seisukohti ja jäädvustada üldist arvamust transpordisektori arengute kohta.

Transpordi arengu ja investeeringute osakonna ekspert Johann Peetre ütles pressikonverentsil, et arengukavaga ollakse sealmaal, kus see esitatakse avalikuks kooskõlastamiseks teistele ministeeriumitele, riigikantseleile ja partneritele eesmärgiga koguda kommentaare, mille järel täiendatud versioon saadetakse valitsusesse ja riigikokku.

Ministeerium tutvustas ka arengukava peamisi fookuseid. Esiteks soovitakse arengukavaga kasvatada ühistranspordiga, jalgrattaga või jalgsi töölkäijate osakaalu 38 protsendilt 45 kuni 55 protsendini. Teiseks fookuseks on raudteekiiruste tõstmine.

Kolmanda fookusena tõi ministeerium välja maanteede arendamise, et vähendada aegruumilisi vahemaid ning tõsta liiklemise ohutust – eesmärgiks on vähendada liikluses hukkunute ja raskelt vigastatute arvu poole võrra.

Samuti on sätestatud arengukavas eesmärk muuta meretranspordisektorit konkurentsivõimelisemaks ja rohelisemaks ning ühendada see muu taristuga, sealjuures tuues Eesti lipu alla 50 laeva.

Lisaks hoitakse arengukava kohaselt Eesti lendudega ühendatuna, et tagada majanduse konkurentsivõime. Sealjuures arendatakse uusi ärisuundasid ja hoitakse käigus 40 kuni 55 aastaringset regulaarliini.

Arengukavasse kuulub ka näiteks liikuvusameti loomine, aktiivsetele liikumisviisidele sobiva taristu rajamine ja “saastaja maksab” põhimõtte rakendamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.