Eesti tõstab elektritootmisel väheväärtusliku puidu kasutusmahtu viis korda

Mahavõetud võsa.Foto: Shutterstock

Valitsus kiitis neljapäeval heaks elektrituruseaduse muudatuse eelnõu, mis võimaldab elektritootmisel põlevkivi kõrval senisest enam biomassi.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul on mõistlik asendada tulevikus järjest rohkem põlevkivi väheväärtusliku puiduga, et tõsta Narva elektrijaamade konkurentsivõimet elektriturul, säilitada inimestele töökohad energeetikasektoris ja luua juurde uusi metsanduses.

“Eesti energiajulgeolekule on kriitiliselt oluline Narva jaamade püsima jäämine, et kindlustada ka tulevikus meie energeetiline sõltumatus. Samas on mõistlik põlevkivist toota rohkem põlevkiviõli,” lisas ta.

Siiani on puidujäätmeid kasutatud keskmiselt 100 gigavatt-tunni elektrienergia tootmiseks, muudatus võimaldab puidujäätmeid potentsiaalselt kasutada täiendavalt 500 gigavatt-tunni tootmiseks.

Selle tulemusel on prognoositav taastuvenergia tasude suurenemine aastas 5 miljonit eurot. 2020. aastal on prognoositav taastuvenergia tasu üle 90 miljoni euro. Muudatus suurendab energiajulgeolekut ning elektrienergia varustuskindlust. Valitsusele nähakse ette kohustus teha 1. jaanuariks 2025 eelnõu sätete järelhindamine ja vajadusel riigikogule ettepanek tõhusa koostootmise režiimil teatud vähempakkumise sätete kehtetuks tunnistamiseks.

Lisaks nähakse seadusega ette võimalus kehtestada suurema kui 1-megavatiste tootmisseadmetega vähempakkumisel osalejatele tagatise maksmise kohustus. Sellega luuakse vahend, mis tagab tootja võetud taastuvenergia tootmise kohustuse täitmise.

Seadus on kavandatud jõustuma üldkorras, välja arvatud muudatused, milleks on vajalik Euroopa Komisjonilt riigiabi loa saamiseks. Asjakohased sätted jõustuvad kümnendal päeval pärast Euroopa Komisjoni vastava otsuse tegemisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.