Uudis

Eestlaste loodud raamatuvahetuse platvorm võitis ELi jagamismajanduse konkursi

EU-Give kolm võidumeeskonda ja korraldajad. Foto: EU-Give

Eelmisel nädalal Brüsselis Euroopa Liidu jagamismajanduse iduettevõtete pilootprojekti EU-Give lõpusündmuse raames tunnistati perspektiivikaimaks algatuseks Eestis loodud raamatuvahetuse keskkond Bookswap. Võitja valis 15 finaali jõudnud projekti seast pitching-võistluse käigus välja Euroopa sotsiaalse ettevõtluse investoritest koosnev žürii.

EU-Give projekt, mida Eestis koordineeris Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, pakkus osalevatelestart-upettevõtetele rahvusvahelist mentorlust, erinevaid treeninguid ning ligipääsu sektori kontaktvõrgustikule. Eesti Kaubandus-Tööstusoja teenuste direktor Piret Potisepa sõnul oli EU-Give projektil kolm peamist eesmärki: suurendada teadlikkust jagamismajanduse võimalustest, luua sidemeid oluliste sidusrühmade ning edukate algatustega ja toetada arengupotentsiaaliga ettevõtjaid, et nad saaksid kasu juba olemasolevatest erialateadmistest.

Raamatuvahetuse kaasasutaja ja tegevjuhi Peeter Kruusvalli sõnul olid EU-Give programmi finaali pääsenud algatused väga erinevates arenguetappides – alles prototüübi kallal töötavatest kuni juba reaalselt raha kaasanud ja tulu teenivate ettevõteteni. „Ühiseks jooneks oli aga kõigil ühiskonnas väga olulistele kitsaskohtadele lahenduste pakkumine – toidu- ja ressursiraiskamise vähendamisest toodete ja teenuste taaskasutamiseni. Seda ka Raamatuvahetuse puhul – oleme keskendunud just raamatute korduvkasutuse ja jagamise hoogustamisele, et teha lugejatele kättesaadavaks alternatiivne hulk raamatuid ja vähendada selle võrra paberiks langevate puude hulka,“ selgitas programmi võitjaks kuulutatud Raamatuvahetuse kaasasutaja.

„Idee kõrvaldada väga suur ebaefektiivsus tänasel raamatuturul ning panna liikuma massiivne hulk inimeste kodudes sageli lihtsalt tolmu koguvaid raamatuid, on ühelt poolt lihtne ja loogiline. Samas, et see reaalselt töötaks, oli vaja luua mugav ja hästi läbimõeldud digitaalne teenus, kus raamatute pakkumine ja sidumine soovinimekirjadega ning edasine logistika on tervikuna lahendatud,“ selgitas Kruusvall. „Tänaseks Eestis saavutatud head tulemused, efektiivne ja keskkonnasäästlik ärimudel ning konkreetne plaan UK turule sisenemiseks said finaalürituse žüriilt väga positiivse tagasiside. Samuti aitasid EU-Give poolt pakutud mentorite nõuanded edule Brüsselis tublisti kaasa,“ lisas ta.

Raamatuvahetus toimib tellimispunktide põhimõttel ehk siis raamatuvahetuse platvormi kasutamise tasu eest saad raamatuid nii tellida kui ka vahetada ja see annab sulle punkte. Uue alustajana tellimispunktide puudumisel saad osta stardipaketi, mis maksab olenevalt punktide arvust 9-27 eurot. Mida rohkem raamatuid ise vahetamiseks pakud, seda enam teenid ka punkte.

Bookswap on Eestis raamatuvahetus.ee nime all tuntust koguv iduettevõte, millel on tänaseks 25 000 kasutajat ning läbi keskkonna on Eesti inimesed vahetanud juba ligi 150 000 raamatut. Hetkel käivad ettevalmistused pea 50 korda suuremale Suurbritannia raamatuturule sisenemiseks, mis on ühtlasi Bookswapi esimeseks välisturuks.  Suurbritannias loodetakse raamatuvahetuse keskkond kasutajatele avada 2020. aasta alguses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.