Ekspert: linnuvaatlusega alusta koduhoovis

Rasvatihane.Foto: Diana Elisa Tammiste

Linnuökoloog Marko Mägi soovitab alustada lindude vaatlemist oma aias, jälgides kõigepealt ühe tiivalisi tegemisi. Seejärel võta suund kodust kaugemale ja hangi soovi korral binokkel.

Kuigi Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi sõnul on parim aeg linnuvaatlusega alustamiseks talvel, kui on liikvel vähem lindusid (talvel jääb see sajakonna liigi, kevadel rände ajal aga üle 300), võib algaja linnuhuviline suunduda kõigepealt oma koduhoovi ja vaadata seal veidi ringi. Midagi üle jõu käivat pole vaja teha. “Kui soov olemas, on esimene samm tehtud,” ütles Mägi.

Siutsumist-säutsumist jagub

Õues vagusi istudes võiks teha endale selgeks selle, millised linnud askeldavad seal iga päev ringi, olgu selleks rasvatihane, linavästrik või suitsupääsuke. “Praegu on käsil lindude rändehooaeg, siutsumist ja säutsumist on väga palju ning kui linnulaulu kuulamisega pole eelnevat kogemust, on üsna keeruline orienteeruda,” sõnas Mägi.

Esialgu keskendu ühe linnu tegemistele. “Kui õnnestub kedagi silmata, tasub teda jälgida ja kuulata, mis hääli ta teeb ning niimoodi see liik endale ajju kinnistada,” rääkis Mägi.

Varajane linnuke

Parim aeg linnuvaatluseks on varahommik. “Linnud ärkavad koos päikesega, nende kõige aktiivsem tegutsemisaeg on kella kuuest kümneni,” sõnas Mägi. “Väike värvuline alustab näiteks hommikul varakult ja lõpetab keskpäevaks suurema sagimise, õigemini ei pruugi ta siis enam nii aktiivselt laulda.”

Kui on juba tõsisem linnuhuvi, tuleks endale soetada binokkel, et näha lähemalt lõõritavat lindu. “Tavaliselt laulavad samal ajal kolm-neli lindu ja siis ei pruugi aru saada, milline neist parasjagu noka lahti teeb,” ütles Mägi. “Kui lind on binokli vaateväljas, suudab tema ja laulu kokku viia.”

Kerge šokiteraapia

Seejuures pole mõtet hankida endale kõige uhkem binokkel. “Piisab väga tavalisest, mille hind võib isegi alla saja euro jääda,” ütles Mägi. Peamine, et binoklil oleks umbes 10×50 suurendusvõime. “Selline binokkel ajab asja ära ja seda saab iga päev kasutada. Sellega saab kõik linnud oma aias ja metsas ära vaadata.”

Kui esimesed arglikud linnuvaatluse sammud on tehtud, võta suund mere äärde – kas või selleks, et saada kerge šokiteraapia nähes, kui palju on Eestis eri linnuliike. “Veelinnud moodustavad väga suure osa meie linnustikust ja neid kohtab sisemaal vähem,” ütles Mägi. “Aga kevadel on soovituslik minna Lääne-Eestisse mere äärde, sest seal toimub suur lindude ränne.”

Jää märkamatuks

Lindusid jälgides pea meeles, et nad on väga tundlikud igale helile. Mägi soovitab vaatlusele minnes jätta muusikakeskus koju ja istuda võimalikult vagusi. “Lindudel on väga hea kuulmine ja nad väga pelgavad, kui keegi kuskil räägib või ragistab,” ütles ta. “See ei kehti võib-olla rannikul, kus linnud lendavad nagunii kaugemalt mööda. Seal ei pruugi nad end nii häirituna tunda, kui räägid suurema seltskonnaga juttu.”

Mägi sõnul sobivad linnuvaatluseks kõige paremini kohad, kus kohtuvad eri elupaigad, näiteks põld ja mets või meri ning karjamaa. Ka passivad selleks hästi veekogu lähedal asuvad paigad. Kui aga tahad olla ekstreemne, mine kodulähedasse kruusakarjääri, kus kuuled omalaadseid linde.


Metsik linnuelu

Kõige etemad kohad vaatlemiseks on aga Lääne-Eesti rannikul Matsalu lahe ümbrus, Sõrve Sääre tipp Saaremaal ja Ristna poolsaare tipp Hiiumaal. “Praegu on need kohad aga kohalike privileeg,” ütles Mägi.

Tegelikult ei pea alati pikka teekonda lindude kuulamiseks-jälgimiseks ette võtma. Mägi sõnul ta lihtsalt istubki teinekord vaikides kännu otsas ja vaatab, mis ümberringi toimub. “Isegi siis, kui istuda vaid viis minutit, on ümberringi toimuv linnuelu üsna metsik,” sõnas ta.

Täpsemat infot selle kohta, kuidas alustada linnuvaatlusega, leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.