Uudis

Ekspert: tehisintellekti kasutamine võiks tagada suure energiasäästu

F: Pixabay

Energiahaldusettevõtte Schneider Electric Eesti müügidirektori Miko Siilivase sõnul võiksid tänapäeva tööstusettevõtted ja -hooned olla kuni 30 protsenti tõhusamad, kui nende energiajuhtimisel kasutataks tehisintellekti ja asjade interneti tehnoloogiaid. 

“Praegu, mil elektrihinnad on mitu korda tõusnud, läheb nii era- kui ka äritarbijale iga tarbitud elektrikilovatt sõna otseses mõttes kalliks maksma. Selline olukord sunnib meid kõiki otsima tõhusamaid energiakasutuse viise ja muutma oma tarbimisharjumusi,” märkis Siilivask pressiteate vahendusel.

Tema hinnangul on elektrimajandus paljudes ettevõtetes endiselt nähtamatu ja läbipaistmatu teema. “Väga suur osa ettevõtetest ja hoonete haldajatest ei jälgi ega analüüsi endiselt oma kommunaalsüsteemide ja seadmete energiatarbimist ega pruugi selle kohta isegi andmeid koguda. See tõstab paratamatult kulusid, ohustab turvalisust ja kahandab tööefektiivsust,” selgitas Siilivask.

Esimene samm tõhusama energiahalduse poole seisneks eksperdi sõnul andmete analüüsis, millega tuvastatakse energialüngad. Ka Schneider Electric on tulnud turule tehnoloogiaga, mis jälgib elektrikilpides kogu süsteemi, annab märku võrgutõrgetest, tagab kübervõrgu turvalisuse ja esitab visuaalseid aruandeid, mis võimaldavad ära kasutada kõiki võimalusi energiatarbimise tõhususe tõstmiseks. 

Siilivase sõnul võimaldavad intelligentsed elektrijaotussüsteemid lisaks tuvastamisele, kus energiat ebaefektiivselt kasutatakse, ka palju täpsemalt juhtida elektri võimsust. See omakorda aitaks vältida tootmisettevõtetes levinud probleeme: võrgu ülekoormusest tingitud seisakuid ning võimsuse alakasutamisest tingitud kulusid. 

“Paljud ettevõtete probleemid tulenevad sellest, et elektriahela võimsuse määramiseks puuduvad vahendid. Näiteks kui tehasesse tahetakse paigaldada uus robot-tootmisliin, ei pruugi elektriinsenerid teada, kas olemasolevast võimsusest jätkub uutele seadmetele,” nentis Siilivask.

Tema sõnul pakuvad digitaalsed elektrijuhtimise tööriistad ettevõtetele muudki lisaks võimalustele vältida energia raiskamist ja oma ressursse tõhusamalt kasutada.

“Digitaalsete asjade internetil põhinevate lahenduste ja tehisintellekti tehnoloogiate muutumine energiahalduse uueks standardiks kõigis ärivaldkondades võimaldaks meil energiakriisi väljakutsetega hõlpsamini toime tulla. See aitaks stabiliseerida kogu elektrivõrku, mis on praegu silmitsi äärmiselt tõsiste häiretega, mis tulevikus, üha enamate taastuvatest allikatest pärit energia tootjate võrku liitudes üha suurenevad,” hoiatas Siilivask.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.