Uudis

Elektrilevi tahab suure enamiku oma võrgust viia 10 aastaga ilmastikukindlatele lahendustele

Elering jätkab Tallinnas õhuliinide asendamist maakaablitega

Viimane Lõuna-Eestit räsinud torm paneb muu hulgas küsima ka seda, millal üldse maakaablitele üle minnakse, sest need lahendused peavad tormidele oluliselt paremini vastu.

Eleringi kommunikatsiooni projektijuhi Kadri Penjami sõnul on Eleringil lähiaastatel plaanis õhuliinide asendamine maakaablitega Tallinnas, tulevikus mõne liini puhul ka Tartus, kuid mitte maapiirkondades.

“Maakaabli maksumus on 5-10, teatud juhtudel isegi kuni 20 korda kallim kui õhuliinil ning meie ühiskond ei ole valmis sedavõrd kõrget hinda ülekandeteenuse eest maksma. Ka mujal maailmas on ülekandevõrk reeglina ikkagi lahendatud õhuliinidega,” selgitas Pettai ja lisas, et viimastel aastatel ei ole tormid Eleringi liinidele olulist kahju tekitanud ning seetõttu puudub Eleringil vajadus asendada töökindluse seisukohalt õhuliine kaabelliinidega.

Ülekandevõrk, millega Elering tegeleb ehk maakeeli kõrgepingeliinid ei olegi tuultele nii kerge saak kui jaotusvõrk, mida haldab Elektrilevi. Millised on Elektrilevi plaanid maakaabelliinide paigaldamisel, sellele vastas Elektrilevi varahalduse valdkonna juht Rasmus Armas:

Elektrilevil on võrgu uuendamisel üheks peamiseks eesmärgiks võrgu ilmastikukindluse suurendamine ja seda peamiselt läbi paljasjuhtmelise võrgu vähendamise. Sõltuvalt piirkonnast kasutame selleks erinevaid lahendusi.

Tiheasustusega aladel ehitame uut võrku maakaabel liinidena, hajaasustusega aladel kasutame lisaks maakaablile ka õhukaabli lahendusi ehk kaetud õhuliini, mis on isolatsiooni tõttu erinevate ilmastikumõjude eest oluliselt paremini kaitstud. Läbi järjepideva investeerimise oleme tänaseks madalpinge võrgust 90% viinud maakaalbi või õhukaabli lahendustele. Järgnevalt keskendume rohkem keskpinge võrgule. Elektrilevi eesmärk on aastaks 2030 85% kogu oma võrgust viia ilmastikukindlatele lahendustele.

Elering jätkab Tallinnas õhuliinide asendamist maakaablitega

Elering valis riigihankega välja Harku, Kadaka ja Veskimetsa alajaamu ühendavate kaabelliinide ehitaja, tööd teostab 5,1 miljoni eurose pakkumise teinud AS Merko Ehitus kontserni kuuluv AS Merko Infra koos AS-iga Connecto Eesti.

Hankele laekus kolm pakkumist, mille hulgast oli ühispakkujate AS Merko Infra ja AS Connecto Eesti pakkumine kõige odavam.

Pärast Veskimetsa-Kadaka täielikku ning Veskimetsa-Harku ja Kadaka-Harku õhuliinide osalist maakaablisse viimist demonteerib hanke võitja samadel lõikudel paiknevad vanad kõrgepinge õhuliinid. Uute kaablite rajamine parandab Mustamäe ja Haabersti linnaosade ning Tallinna lähiümbruse varustuskindlust ning väheneb õhuliinidest tulenev visuaalne häiring Õismäe ja Astangu piirkonnas.

Veskimetsa-Kadaka 110 kilovoldi õhuliin asendatakse maakaabliga kogu pikkuses, Harku-Veskimetsa õhuliin asendatakse maakaabliga Veskimetsa alajaama ja Karjääri tee vahelisel ning Harku-Kadaka õhuliin Kadaka alajaama ja Karjääri tee vahelisel lõigul. Paigaldatavate kaablite pikkus on kokku ligi 10 kilomeetrit. Tööd valmivad 2020. aasta lõpuks.

Kaablite paigaldamiseks kasutatakse nii lahtist kui ka kinnist meetodit. Kaabelliin paigaldatakse kogu trassi ulatuses 1,5–6 meetri sügavusele pinnasesse. Tööde käigus taastatakse piirkonnas sõidu- ja kõnniteede asfaltkate ning rajatakse tuhandeid ruutmeetreid haljastust.

Õhuliinide asendamine kaabelliinidega on osaks Eleringi suuremast projektist, mille käigus vabanevad Tallinna tiheasustusega alad järk-järgult oma eluea lõpetanud kõrgepingeliinidest. Ühtlasi annab see võimaluse kasutada liinikaitsevööndite alt vabanevat maad linlaste elukeskkonda parandavateks ettevõtmisteks ja väheneb oht liinidega seotud õnnetusteks.

Varasemalt on Elering maakaablitega asendanud Veskimetsa-Endla, Veskimetsa-Järve ja Järve-Endla liinid. Hetkel on käimas Veskimetsa-Kopli ja Veskimetsa-Volta õhuliinide asendamine maakaablitega. Peale käesoleva investeerimisprojekti etappi on Elering planeerinud tegeleda edasi 2021. aastal Kopli-Paljassaare ja Paljassaare-Volta õhuliinide asendamisega kaabelliinidega ning 2023. aastal on plaanitud vahetada täiendavad õhuliinid maakaablitega Harku ja Veskimetsa alajaamade vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.