Uudis

Elurikkuse Erakond: koostatav metsanduse arengukava on kallutatud

Riigimets Valgamaal.Foto: Arvo Meeks, Lõuna-Eesti Postimees

Elurikkuse Erakond on seisukohal, et metsanduse arengukava (MAK) senine koostamine aastateks 2021-2030 on hoolimata ühiskonna, metsaökoloogide, teadlaste näilisest kaasamisest kaldu senise metsapoliitika jätku pooldajate ehk metsatöösturite suunas.

“Arengukava eesmärk on saavutada ühiskondlik kokkulepe metsade jätkusuutliku majandamise suunamiseks, arvestades nii sotsiaalseid, majanduslikke, keskkonnakaitselisi kui ka kultuurilisi aspekte. Eesmärgi sõnastuses on olulised märksõnad „ühiskondlik kokkulepe“ ja „jätkusuutlik majandamine“, mida uus arengukava näib toetavat vaid sõnades. Ühiskondlikku kokkulepet saab õiglaselt teha viisil, kui kõikide huvirühmade kaal on võrdne ning ei eelistata üht huvirühma teisele,” leiab Elurikkuse Erakond.

“Praegusel juhul on keskkonnakaitsjate ja metsaökoloogide sõna olnud vähem väärtuslik kui metsaarendajatel. On unustatud, et RMK metsad peaksid kasvama kogu Eestimaa rahva huvides. Jätkusuutlikku majandamistki näevad erinevad huvirühmad erinevalt ning praeguseks kirja saanud arengukava ei seisa piisavalt tugevalt pikaajalise ökoloogiliselt jätkusuutliku metsade majandamise ja metsade elurikkuse eest, mida arengukava koostamisel soovitavad järgida Tartu Ülikooli metsateadlased,” seisab erakonna pöördumises.

Oktoobri alguses valminud erametsaomanike seas läbi viidud uuringu põhjal saab Elurikkuse Erakonna väite öelda, et üle 90 protsendi metsaomanikest hoolib oma metsa pikaajalisest jätkusuutlikkusest ja ökoloogiast. “Riigi ja RMK tegevus ja plaanid tekitavad neis pahameelt. Seda tuleks metsanduse arengukava koostamisel ka arvesse võtta ning mitte alluda vaid suuromanike ootustele,” rõhutab erakond, lisades, et oleks viimane aeg sisuliselt ja erinevaid osapooli kaasavalt arengukavale läheneda.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.