Uudis

Ettevaatust kaitsemaskiga! Kuidas visata mask ära nii, et see oleks kõigile ohutu?

Foto: Unsplash

Pea meeles, et kasutatud maski ei tohi suhtuda hooletult. Ühekordse maski peab ära viskama kinnises kilekotis, et see ei saaks võimalikku nakkust levitada.

“Maskibuumi puhkedes on üha enam näha, kuidas see lendab pärast kasutamist poe kõrvale lahtisesse prügikasti või mis veel hullem – mask jäetakse ostukorvi ja visatakse hoolimatult kuhu iganes juhtub,” rääkis keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.

Ohutus ennekõike

“On tõesti soovitus, et maskid ja kindad tuleb kohe ära visata, sest nii saab vältida võimaliku viiruse toomist autosse ja kodudesse,” ütles Heinam. “Aga seda tuleb teha normaalselt teiste inimeste ohutusele mõeldes.”

Kui jätta kasutatud kraam vedelema, on see potentsiaalne nakkusoht näiteks sellele, kes prügikastist taarat või muud väärtuslikku otsib. Samuti võivad kerged esemed lahtisest prügikastist tuule või lindude abiga lendu tõusta ning leida end tänavailt või loodusest. Selle vältimiseks tuleks poodi minnes võtta kaasa kilekott, kuhu saab panna oma isikukaitsevahendid. Pärast nende kasutamist saab koti kinnisena ära visata.

Heinma paneb kõigile südamele ka seda, et kantud maske ei tohi ripakile jätta kodus, kus lapsed nendele hõlpsasti ligi võivad pääseda. “Mask ei ole mänguasi, vähemalt mitte see mask,” ütles Heinma. “Ka kodus tuleb kantud mask kohe kas ära visata või siis pessu panna.”

Jäta meelde!

Kui kasutan poes käies ühekordseid kindaid ja maski, siis kuhu ma need pärast poeskäiku viskan?

  • Avalikus ruumis olles (näiteks pärast toidupoe külastamist) sõlmi kasutatud mask, kindad, taskurätt jms võimaliku nakkusohuga esemed selleks kaasvavõetud eraldi kilekotti, et need ei ohustaks teisi. On poode, kus on selliste jäätmete tarvis eraldi prügikastid. Kui neid pole, viska kasutatud isikukaitsevahendid kilekotti suletult olmeprügi hulka.
  • Kindlasti ei tohi panna oma kasutatud isikukaitsevahendeid prügikasti nii, et neile pääsevad lihtsasti juurde inimesed, kes sellest midagi otsivad ning kes võivad seeläbi võimaliku nakkusega kokku puutuda. Samuti ei tohi oma kasutatud isikukaitsevahendeid ega muid jäätmeid poe juurde ega loodusesse maha visata.

Kui kasutan isetehtud maski, siis kuhu see visata?

  • Ühekordse maski valmistamiseks on Tehnilise Järelevalve ja Tarbijakaitse Amet avaldanud spetsiaalse juhendi, mille leiad siit.
  • Kui on tegemist maskiga, mis kannatab korduvat kasutamist, peab juhendi järgi pesema seda pesumasinas vähemalt 60 kraadi juures.
  • Kui soovid maski kohe pärast kasutamist ära visata, pane see kilekotti, sulge kott kindlalt ja viska segaolmejäätmetesse.
  • Kui soovid maskist vabaneda pärast eriolukorda ehk ajal, mil nakkusoht on möödas, viska see tekstiilijäätmete hulka.
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.