Uudis

Fermi Energia soovib Viru-Nigula vallalt tuumareaktori hoonestusõigust

Viru-Nigula.Foto: Shuttersock

Fermi Energia esitas möödunud nädalal Viru-Nigula vallale ettepaneku väikese moodulreaktoriga energiajaamale vajaliku maa hoonestusõiguse saamiseks Kunda sadama lähistel asuval Madala kinnistul.

“Oleme 18 kuu jooksul kohtunud Viru-Nigula valla inimestega kokku seitsmel korral valla eri paigus ning kahel korral ka vallavolikogus projekti sisu selgitanud,” ütles Fermi Energia juhatuse liige Henri Ormus pressiteates.

“See ei tähenda, et lõplik valik asukoha suhtes oleks tehtud, vaid loob aluse ja annab kindlust edasiseks vastastikuseks koostööks. Jätkame sobiva asukoha väljaselgitamise uuringutega ja projekti tutvustamisega ka teistes välistusanalüüsis sõelale jäänud asukohtades,” lisas Ormus. 

Ormuse sõnul eeldab väikese moodulreaktoriga tuumajaama rajamise otsus siiski eelkõige riigi eriplaneeringu läbiviimist. Selle algatamise ettepaneku kavatseb Fermi Energia teha pärast töös olevate eeluuringute valmimist 2021. aastal.

Eriplaneeringu eesmärk on ametlikult välja selgitada, millised sobiva asukoha ja tehnoloogia kombinatsioonid, mille parameetrid Fermi Energia välja pakub, on jaama rajamiseks ka tegelikkuses sobilikud nii sotsiaalsest, majanduslikust kui keskkonna aspektist.

“Tuumajaama ehitamiseks Eestis on üks oluline eeldus, et leidub omavalitsus, mis on valmis seda oma territooriumile lubama, ning seepärast räägimegi nendega, kes on olnud huvitatud. Kõige rohkem on olnud huvitatud Viru-Nigula ja Lüganuse vallad,” ütles Fermi Energia nõukogu esimees Sandor Liive.

Fermi Energia on 2019. aasta alguses loodud ettevõte, mille eesmärk on võtta Eestis kasutusele väikestel moodulreaktoritel töötav elektrijaam. 

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.