Fotod: Eesti materjalidisainerid üllatavad Veneetsiat toodetega vetikatest, mütseelist ja bakteriaalsest tselluloosist

Myceen. Autorid: Siim Karro, Erki Nagla. Foto: Mari Volens

Veneetsia disainibiennaalil 11. juunil avatav Eesti materjalidisaini näitus “Material II” toob kokku teadlaste, ettevõtete ja disainerite arendatud uudsed materjalid ja tehnoloogiad. 

“Kliimakriisi olukorras peab tekstiili- ja moetööstus pöörduma jätkusuutlikumate protsesside poole, kasutades ära jäätmevooge ja keskendudes keskkonnasõbralikumatele orgaanilistele materjalidele,” ütles doktorikraadiga moedisainer ja keskkonnaaktivist Reet Aus. “Tavapärane toksiliste ainete ja meeletu prügi tootmine, mille lagunemine võtab tuhandeid aastaid ning saastab keskkonda, pole enam aksepteeritav.”

Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostöös valminud näitusel uurivad autorid, kuidas võiks tulevikus kasutada utiilmaterjale, mida saame õppida pärandtehnoloogiatest ja looduses leiduvast, kuidas rakendada biotehnoloogia võimalusi ning milliseid kõrgtehnoloogilisi materjale valmistatakse nano-skaalal.

Veneetsias näeb tooteid vetikatest, mütseelist, bakteriaalsest tselluloosist, purustatud teksade lõngast, isegi suitsukonidest.

Näitusepaik on Art Depot Biri äsja rekonstrueeritud avar galerii, mis asub Rialto silla läheduses. Näitust eksponeeriti esimest korda Mehhikos Eesti disaini päevade raames. 

Näituse kuraatorid on Stuudio Aine materjalidisainerid Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar; kujunduse autor on Annika Kaldoja ja visuaali on kujundanud Mirjam Reili.

Loengutega esinevad Jätkusuutliku disaini ja materjali labori vanemteadur Reet Aus, Kärt Ojavee ja Juss Heinsalu. Tekstiilide parandamise töötoa viib läbi Marta Konovalov ja bioplastikut õpetab tegema Riina Õun. Samuti näidatakse videot, kuidas valmib Reet Ausi toode Bangladeshi tehases Beximco.  

Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba kolmandat korda. Näituse projekti toetab Kultuurkapital, Erasmus+.

Näitusel osalejad: Reet Aus, Airi Gailit, Erik Heiki Veelmaa, Juss Heinsalu, Geidi Hein, Annika Kaldoja, Astri Kaljus, Katrin Kabun, Madis Kaasik, Siim Karro, Katarina Kruus, Karl Kukk, Marta Konovalov, Karolin Kärm, Merlin Meremaa, Juulia Aleksandra Mikson, Erki Nagla, Kärt Ojavee, Cärol Ott, Riina Õun, Maria Kristiin Peterson, Sander Õun /Suckõrs, Tiia Plamus, Sirje Sasi, Indrė Spitrytė, Oksana Teder, Marie Vihmar, Ines-Issa Villido.

Veneetsia Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku arendamiseks. 

Veneetsia disainibiennaal 2023 on avatud 19. maist 18. juunini paralleelselt arhitektuuribiennaali esimese kuuga. Osalemine on avatud nii tärkavatele sõltumatutele disaineritele kui ka väljakujunenud kaubamärkidele, aga ka muuseumidele, ülikoolidele ja galeriidele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.