Uudis

Greta Thunbergi järgi sai omale nime üks mardikas

Nelloptodes gretae. Foto: dr Michael Darby / Pemberley Books

Rootsi kliimaaktivist on jätnud nüüd juba oma jälje ka putukate maailma – temast inspireerituna on saanud omale nime tilluke mardikas, mis 1960ndatest alates ilma nimeta olnud.

Nelloptodes gretae ei meenuta küll eriti Gretat, kuigi mõnevõrra siiski – tal on kaks pikka patsitaolist antenni peas. Briti putukateadlane dr Michael Darby, kes on nimepaneku taga, ütles, et Greta tegevus ja seisukohad on talle suurt muljet avaldanud ja ta leidis, et taoline nimepanek võiks olla kummardus noore neiu tegevusele.

N. gretae on pisike elukas, vaevu millimeetripikkune, tal pole silmi ega tiibu ning ta kuulub mardikaliste perekonda. Mardikat nägi esimest korda putukaentusiast dr William Block, kes ta Nairobis mulla- ja lehepuru seest üles korjas ja oma kollektsiooni lisas. 1978. aastal annetas ta oma putukakollektsiooni Briti Loodusloomuusemile. Nimepanija dr Darby on uurinud muuseumi ligi 22 miljoni putuka suurust kollektsiooni aastaid ja märkas nimetut isendit alles hiljuti.

Loodusloomuuseumi vanemkuraator dr Max Barclay lisas, et taoline nimepanek on märkimisväärne veel teiselgi põhjusel – suuresti tänu kliimamuutustele jäävadki paljud putukad nimeta, sest enne nende avastamist jõuavad nad loodusest kahjuks juba kaduda.

Allikad: BBC, Telegraph

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.