Uudis

Haapsalu luigel tuvastati linnugripp

F: Pixabay

Paari nädala eest Haapsalus surnud luigel tuvastas põllumajandus- ja toiduamet linnugripi, kirjutas Lääne Elu.

Ameti pressiesindaja Elen Kurvits ütles, et praegu ei ole kohustust hoida kodulinde siseruumides, kuid kodulindude toit ja jook võiksid olla sees või võrkaiaga piiratud nii, et metslinnud sellele ligi ei pääse. Samuti tuleb jälgida kodulindude tervist.

Kuigi kohustust ei ole, soovitas Kurvits kodulinde mitte välja lasta piirkondades, mille lähedal on rändlindude peatuspaik – Haapsalus, Võrtsjärve ääres ja mõnes piirkonnas Tartumaal.

Kurvits lisas, et kui varem on linnugripp Eestis olnud hooajaline haigus ehk levinud siin vaid rännete ajal, siis nüüd on haigus Eestis olnud ka muul ajal ehk püsivalt levinud, kuigi kevaditi märgatakse hukkunud linde siiski rohkem. Tõenäoliselt oli ka Haapsalust leitud luik kogu talve Eestis.

Linnugripp teeb kogu maailmas laastamistööd. USAs on kaheksa osariigi farmerid haiguspuhangu tõttu hukanud miljoneid kalkuneid ja kanu. 

Iowa osariigis asuvas munafarmis avastati linnugripp eelmisel nädalal ja ainuüksi selles farmis oli kavas hukata 5,3 miljonit kana. Kogu riigis oli hukatud või hukkamisel kanade ja kalkunite arvu 12,6 miljonit. 

USA haiguste tõrje ja ennetamise keskus teatas, et linnugripitüve H5N1 oht laiale elanikkonna tervisele on väike, kuid ohus võivad olla need, kes lindudega töö tõttu tihedalt kokku puutuvad. 

Praegu teadaolevalt on H5N1 viirusega nakatunud ainult üks inimene, kes kasvatas Suurbritannias kodulinde. Tema test oli positiivne, kuid sümptomeid tal ei tekkinud. 

H5N1 tüvi tuvastati Euroopas esimest korda 2020. aasta sügisel. 2021. aasta sügiseks sai sellest kõige levinum linnugripi alatüüp ja see on põhjustanud kodulindude haiguspuhanguid mitmes riigis, sealhulgas USA-s. 

Haigus levib metslindudelt kodulindudele mulda saastavate väljaheidete ja ninavooluse kaudu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.