Uudis

Hädaolukord: äärmuseni saastunud õhu tõttu jagatakse India pealinnas Delhis inimestele näomaske

Maskiga mees Delhis.Foto: EPA/Scanpix

India pealinna Delhi koolides jagatakse inimestele neil päevil laiali viis miljonit näomaski, sest linna õhk on muutunud äärmiselt saastunuks.

Kohalikud võimud on Delhis välja kuulutanud eriolukorra, sest nii äärmuslikult saastunud pole õhk kunagi varem olnud, vahendab BBC.

Pealinnas ja selle lähiümbruses on kehtestatud mitmed erinevad piirangud, mis peaksid aitama kaasa õhu edasise saastumise peatumisele. Peatatud on näiteks ehitustegevus, keelatud on ilutulestiku kasutamine.

Kõik koolid on suletud vähemasti järgmise teisipäevani.

Delhi linnapea Arvind Kejriwali sõnul on linn sisuliselt muutunud gaasikambriks, kus iga hingetõmme on tervisele ohtlik.

Linna õhus leidub ohtralt tahkeid osakesi (tuntud ka kui PM2.5), mis tungivad sügavale kopsudesse ja põhjustavad erinevaid terviseprobleeme. Praegu on selle tase Delhi õhus 533 mikrogrammi kuupmeetri kohta. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni ettekirjutuse kohaselt ei tohiks seda olla rohkem kui 25 mikrogrammi kuupmeetri kohta 24 tunni jooksul.

Delhi elanikud jagavad sotsiaalmeedias ohtralt masendavaid fotosid sellest, milline asi tegelikkuses välja näeb. Ja need pildid ei ole ilusad.

Peamine põhjus, miks õhk selline on, peitub kohalike põllumeeste tegevuses. Iga aasta novembris ja detsembris tegelevad nad põldude puhastamiseks kulupõletamisega ja see matabki kõik ümbritsevad piirkonnad paksu tossu alla.

Mõistagi lisavad asjale oma osa tööstused, ehitustööd, autode heitgaasid ja samasse aega langevate India rahvuspidustustega kaasnevad ilutulestikud.

Kohalikud elanikud on äärmiselt nördinud, et igal aastal läheb asi sama teed pidi, aga valitsus ei suuda midagi teha, et asja ennetada.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.