Uudis

Hesburger kogub kokku küpsetusõli, et Neste saaks sellest kütust valmistada

F: Pixabay

Neste ja Hesburger alustavad ringmajanduse alast koostööd. Kasutatud toiduõli enam kui 300 Hesburgeri kiirtoidurestoranist Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus kogutakse ja töödeldakse ümber, et toota taastuvast toorainest diislikütust.

Seda kütust hakkab Hesburger kasutama enamikus oma sõidukites Soomes, et vähendada transpordivahendite kasvuhoonegaaside heitkogust kuni 90 protsenti* võrreldes fossiilse diislikütusega.

See on esimene kord, kus koostööd teevad Neste ja selle kliendid Eestis, Lätis ja Leedus, kogudes toitlustussektorilt jäätmeid, mis võetakse uuesti kasutusele ringmajanduses toodangu valmistamiseks.  

„Me tegeleme oma süsinikujalajälje vähendamisega, investeerides taimseid valke sisaldavatesse toodetesse ning energiaefektiivsusesse,” ütles ütles Hesburgeri rahvusvaheline arendus- ja turundusdirektor Ieva Salmela. “Ümbertöötlemine ja ringmajandus on olnud olulisel kohal meie arendustegevustes, kuid see ringmajanduse alane koostöö Nestega on perfektne leid. Igal aastal toodavad meie restoranid Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus kuni 420 tonni kasutatud õli, mida oleme seni kogunud ja transportinud nii keskkonnasäästlikult kui võimalik. Sedasama küpsetusõli ja teisi taastuvaid jäätmeid ja jääke saab Neste kasutada, et toota taastuvat diislit, mis sobib kasutamiseks ka Hesburgeri veokites. Kuna me transpordime kasutatud küpsetusõli samade veokitega, mis veame restoranidesse toiduaineid, ei kulutata meie uus algatus ühtegi ekstra kilomeetrit.”  

Hesburgeri transpordivahendid, mis kasutavad Neste taastuvat diislikütust, läbivad igal aastal keskmiselt 680,000 kilomeetrit. Asendades fossiilse diisli Neste taastuva diislikütusega Neste MY Renewable Diesel™, hoitakse aastas ära kasvuhoonegaaside tekkimise mahus, mis on võrreldav sellega, kui eemaldada 350 sõiduautot teedelt üheks aastaks.

Neste kasutab suurt valikut jätkusuutlikke, maailma eri paikadest tarnitud tooraineid, millest toodetakse taastuvtoorainest diislikütust, tuntud ka HVO nime all. Suur osa kasutatavast toorainest on jäätmed ja jäägid.  Loomsed rasvad, kasutatud küpsetusõli ja taimsete õlide töötlemise jäätmed on kolm kõige enam kasutatavat taastuvtoorainet Neste toorainebaasis. 2021. aasta esimesel poolaastal oli Neste globaalses jätkusuutlikus toorainebaasis jäätmete ja jääkide osakaal 92 protsenti.

“Konkreetsed tegevused ja koostöö ettevõtete vahel on vajalik selleks, et võidelda kliimamuutuste vastu,” lausus ütles Neste jätkusuutliku partnerluse turunduse ja teenuste juht Heidi Peltonen. “See ringmajanduse alane koostöö Hesburgeriga on selge näide, kuidas koostööga saab jätkusuutlikkust parandada. Ühtlasi, meie keskkonnahoidlik tegu annab sõnumi ka tarbijatele, kes külastavad Hesburgeri kiirtoidurestorane, sest küpsetusõli, mida kasutatakse friikartulite valmistamiseks saab samuti taaskasutada toorainena taastuvdiisli valmistamiseks ning sellega vähendada transpordi emissioone. Seeläbi saame me pakkuda tarbijatele võimalusi teha rohkem vastutustundlikke ostuotsuseid Soomes ja Baltikumis.”

* Metoodika kütusetarbimise elutsükli  emissioonide ja emissioonide vähendamise arvutamiseks põhineb ELi taastuvenergia direktiivil (2009/28/EC).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.