Uudis

H&Mi moodne masin valmistab vanast kampsunist uue

See, kas Looopi kunagi ka kohalikust H&Mist leiab, pole veel teada.Foto: tootja

Stockholmi ühel põhilisel poetänaval asuvas kiirmoebrändi kaupluses on koha sisse võtnud masin, mis annab vanale rõivale uue hingamise. Selleks kulub 15 eurot.

Igaühel leidub kapis üks kampsun, millega ei kõlba enam avalikkuse ette minna, aga mis on saanud nii armsaks, et seda ei raatsi ka ära visata. Stockholmi Drottninggatani tänaval asuvas H&Mi poes — kuhu on kindlasti nii mõnigi Eesti moesõber ära eksinud — on masin Looop, mille tööd saab jälgida ja vaadata, kuidas vanast kudumist valmib uus.

Masin, mida H&M kirjeldab kui “pilguheitu tulevikku”, rebib eseme kiududeks, ketrab need uueks lõngaks ja koob valmis sinule sobiva eseme — olgu selleks naistekampsik või beebitekk.

Kokku läheb taastootmine maksma 150 Rootsi krooni ehk ligikaudu 15 eurot ja see on osutunud nii populaarseks, et järjekord ulatub ülestõusmispühadeni, kirjutab The Times.

Vanast saab uus.Foto: tootja

Protsess kestab umbes kümme tundi ja mõistagi pole see veel kaugeltki täiuslik. Eesti H&Mi turundusjuhi Britta Talvingu sõnul võtab masin praegu vastu vaid kudumeid ja selleks, et valminud rõivast saaks ka kanda, täiendatakse seda mõne jätkusuutlikul teel hangitud materjaliga.

H&Mi sõnul on Looopi eesmärgiks näidata klientidele, et ka vana tekstiil on väärtuslik ja sel ei tohiks lasta niisama raisku minna.

Looopi leiab praegu vaid Stockholmist. Talvingu sõnul on veel vara rääkida sellest, kas moodne masin jõuab ka Eestisse.

Vajalik masin

Ringmajandust edendava Ellen MacArthuri fondi andmete järgi suunatakse igal aastal vähem kui üks protsent rõivaste valmistamiseks kasutatud materjalist uutesse tekstiiltoodetesse. 87 protsenti riiete valmistamiseks kasutatud kiududest läheb prügilasse või põletatakse.

The Timesi väitel on H&M kiirmoebrändina vaieldamatult osa probleemist. Brändi lehelt võib praegu allahindlusest soetada näiteks naiste T-särgi 3,99 ja kampsuni 9,99 euro eest.

Märksõnad: , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.